Stále platí, že kto dostane COVID, musí obvolať všetkých ľudí, s ktorými sa stretol

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Neznamená to však, že samodohľadávanie nahrádza prácu epidemiológov.

Ako sme pripravení na tretiu vlnu pandémie? Takto pred rokom sa ako problém ukázalo obvolávanie nakazených a ich kontaktov. Dnes je to na ľuďoch, no hygienici hovoria, že pracujú aj oni. Otázne je, či takéto obvolávanie na infekčný delta variant stačí.

Kto dostane COVID, musí sám obvolať všetkých ľudí, s ktorými sa stretol. Takto je to vo vyhláške od zimy, keď sme sa topili v druhej vlne pandémie a hygienici nevedeli, čo skôr. A platí to aj dnes, keď je situácia zatiaľ relatívne stabilná.

„Ľudia si podľa vyhlášky majú vyhľadávať kontakty sami. Neznamená to však, že samodohľadávanie nahrádza prácu epidemiológov. Regionálne úrady ich dohľadávajú zároveň, a to každý deň,“ vysvetlila hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Za utorok (17. 8.) pribudlo 112 nakazených, no zatiaľ ich počítame denne väčšinou v desiatkach. Pritom boli časy, keď to boli tisícky. Dohľadávanie a posielanie ľudí do karantény, aby COVID nešírili, sa ukázal nad ľudské sily.

Hygienici hovoria, že teraz to zatiaľ zvládajú a pripravení sú aj na jeseň a zimu, keď sa počíta so zhoršením situácie. Problémom však môže byť, že delta sa šíri mimoriadne rýchlo, a tak je otázne, či na ňu stačia tradičné opatrenia.

Prečítajte si aj: Rozdelenie okresov od pondelka: Situácia sa postupne zhoršuje vo viacerých okresoch

Hygienici tiež tvrdia, že napriek tomu, ako rýchlo sa delta variant šíri, má dohľadávanie kontaktov stále svoj význam. Dokážu vďaka nemu zmapovať aj situáciu v regióne.

„Okrem toho, že dávame pozitívne testovanej osobe poradenstvo, epidemiológovia dokážu získať dôležité informácie, dohľadať si ohniska nákazy, parametre, zisťovať mobilitu obyvateľstva, dynamiku ochorenia a dokážu nastaviť protiepidemicke opatrenia,“ doplnila Račková.

Zdroj: TASR

Podľa epidemiologičky Alexandry Bražinovej pri súčasnej rýchlosti je vyhľadávanie extrémne náročné, ale naďalej sa bude intenzívne robiť. „Je otázne, ako účinne sa to bude stíhať. Treba pripomenúť, že každý človek, ktorý je pozitívny, musí podľa vyhlášky verejného zdravotníctva o tom informovať všetky svoje úzke kontakty,“ zdôraznila Bražinová.

Počet novonakazených teda opäť prekročil stovku a na Slovensku sa tak COVID pomaly znova rozširuje. Počet infikovaných však zatiaľ, našťastie, nestúpa raketovou rýchlosťou. O dynamike nastupujúcej tretej vlny sme sa rozprávali s matematikom Richardom Kollárom z iniciatívy Veda pomáha.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti