Zaočkovaní ľudia, ktorí sa nakazia deltavariantom, môžu mať vysoké hladiny vírusu

Ilustračná snímka. (13).jpg

Vyplýva to z analýzy britských vedcov.

Plne zaočkovaní dospelí, ktorí sa nakazia delta variantom, môžu mať v organizme rovnako vysokú vírusovú nálož, ako nezaočkovaní ľudia. Vyplýva to z analýzy údajov pacientov vo Veľkej Británii, podľa ktorej je nepravdepodobné, že by obyvateľstvo ostrovného štátu v blízkej budúcnosti nadobudlo kolektívnu imunitu, píše The Guardian, s dôvetkom, že analýza ešte neprešla recenzným hodnotením.

Existuje množstvo dôkazov, že vakcíny proti COVID-u v Británii poskytujú významnú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia. Nová analýza zameraná na delta variant teraz ale ukázala, že po očkovaní je síce riziko nakazenia nižšie, no hladiny vírusu v tele môžu byť rovnaké, ako u nezaočkovaných ľudí. Zatiaľ však presne nevieme, aký to má vplyv na šírenie nákazy, upozornili vedci.

„Zatiaľ nevieme, aký vplyv majú u plne zaočkovaných vysoké hladiny na schopnosť prenášať vírus. Zvýšená vírusová nálož môže trvať iba krátko. Ale už len samotná skutočnosť, že aj zaočkovaní môžu mať veľkú vírusovú nálož, naznačuje, že nezaočkovaní ľudia nie sú pred delta variantom chránený tak, ako sme čakali," vysvetlila profesorka z Oxfordu Sarah Walkerová.

Jedným z ďalších poznatkov z analýzy je aj rozdielna účinnosť vakcín od AstraZenecy a Pfizeru. Očkovacia látka od americkej spoločnosti má o 15 percent vyššiu počiatočnú ochranu pred infikovaním sa vírusom ako britská vakcína, ktorá naproti tomu udrží vysokú hladinu protilátok dlhší čas. Približne 5 mesiacov po druhej dávke vakcíny je úroveň ochrany pred vírusom takmer rovnaká u obidvoch konkurenčných vakcínach.

LONDÝN/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti