Aplikácia, ktorou majú prevádzky kontrolovať covidové certifikáty, sa stále nedá stiahnuť

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

NCZI hovorí, že všetko je pripravené, ale odborník krúti hlavou.

Stále nie je. Aplikácia, ktorou majú prevádzky kontrolovať covidové certifikáty, sa stále nedá stiahnuť. Kompetentní ju pritom sľubovali najneskôr tento týždeň. NCZI hovorí, že všetko je pripravené. Odborník krúti hlavou.

Kontrolovať covid pasy - teda očkovanie, prekonanie alebo testy na covid - musia mnohé prevádzky už od pondelka (16. 8.). Zatiaľ si ale musia vystačiť svojpomocne. Aplikácia, ktorá by im pomohla overiť údaje, stále nie je. A je pritom už pripravená. Jej spoluautori nám ju ukazovali ešte koncom minulého týždňa. A štát sľuboval, že fungovať bude.

Zdroj: TV Markíza

Zoznam okresov, kde sa epidemická situácia zhoršuje, pritom pribúda a s tým ruka v ruke aj kontrolné povinnosti. Ministerstvo zdravotníctva s témou odkazuje na NCZI a ministerstvo pre informatizáciu. Tie hovoria, že na spustenie je všetko pripravené, je tu ale jedno ale..

„Aplikácia na kontrolu v podnikoch je podľa môjho názoru hotová už dávno. Má sa má teraz sprístupniť prostredníctvom portálov kde sa očakáva zverejnenie," povedal nám riaditeľ NCZI Pavol Capek.

Macko: Mal by existovať garant aplikácie

IT odborník Ondrej Macko nám povedal, že sám vyrábal zopár aplikácií a zverejňoval ich v obchodoch. Tvrdí, že minimálne na strane Androidu sa dá dohodnúť.

„Neverím, že keď ja som to dokázal urobiť, že by štát so všetkými organizáciami to nedokázal. Keď sa chce, tak sa to dá. Zdá sa mi, že nie je taká snaha pustiť to čo najskorej. Organizácií je veľa. Podľa mňa mal by existovať jeden generálny človek, ktorý by bol garantom," myslí si Macko.

Za nedostupnú aplikáciu v stredu (18. 8.) zas opozícia kritizovala ministerku pre informatizáciu Veroniku Remišovú. V reakcii na sociálnej sieti uviedla, že z technickej stránky je pripravená a sputenie závisí od partnerov v zdravotníctve. „Musíme len vyčkať a bude to podľa mojich informácií v týchto dňoch," povedal nám Capek.

Tému spracovala Zuzana Javorová.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.