Vedci varujú pred veľkým problémom: V roku 2022 by sa mohol objaviť smrteľnejší variant covidu

Ilustračná snímka- mutácia covidu
Ilustračná snímka- mutácia covidu Zdroj: Shutterstock.com

Takzvaný COVID-22 by mohol byť mutáciou už existujúcich variantov.

Súčasne najrozšírenejším variantom nového typu koronavírusu SARS-CoV-2 na svete je delta, ktorý prvýkrát zaznamenali v Indii na jar tohto roka. Experti tvrdia, že je nákazlivejší a rýchlejšie sa šíri. Vedci varujú, že v roku 2022 sa môže objaviť ešte nebezpečnejšia mutácia, ktorá bude aj smrteľnejšia, píše The Sun.

VIDEO: Vedci prvýkrát nafilmovali, ako sa covid šíri telom. Prienik do tohto orgánu znamenal smrť

Uznávaný imunológ, profesor Sai Reddy zo Švajčiarska uvádza, že svet by sa mal na tento variant vopred pripraviť. Môže totiž znamenať veľké riziko. Existuje predpoklad, že už existujúce varianty ako napríklad delta (India), beta (Južná Afrika) alebo gamma (Brazília) sa spoja a vytvoria odolnejší kmeň. „Covid môže byť horší, ako ten, ktorého sme momentálne svedkami,“ dodáva profesor.

Zdroj: Sai Reddy/Twitter

„Ak sa taký variant objaví, musíme ho ihneď rozpoznať a výrobcovia vakcín ich musia čo najskôr prispôsobiť,“ varuje Reddy. Pre švajčiarsky Blick uviedol, že v roku 2021 bol práve delta variant najviac rozšírený a získal si tak prezývku „COVID-21". Bohužiaľ, vírus stále mutuje a vyvíja sa a dokáže sa stále lepšie vyhýbať imunitnému systému človeka.

Keď sa spoja tri najrizikovejšie faktory - smrteľnejší, prenosnejší a lepšie sa vyhýbajúci imunite - znamená to veľký problém do budúcnosti. Vedci očakávajú, že mutácie covidu budú ďalej vznikať, pretože je to prirodzený vývoj vírusov. Dôkazom sú aj mnohé varianty, ktoré vznikli iba v priebehu dvoch rokov.

ZÜRICH/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti