Chcete COVID preukaz, ale nedostali ste špecifický kód? Takto treba postupovať

Ilustračná snímka.
Zdroj: Nattakorn_Maneerat/shutterstock.com

Ak ste sa na testovanie neregistrovali cez oficiálny formulár, musíte požiadať o špecifický kód.

Viacerí zaočkovaní ľudia majú problém so získaním digitáneho COVID preukazu EÚ. Ide o preukaz, ktorý dostanú ľudia emailom a môžu si ho stiahnuť aj do aplikácie GreenPas. Následne sa špecifickým QR kódom môžu preukázať v reštauráciách, na letiskách či v obchodoch.

Preukaz však nedostanete automaticky po zaočkovaní. Musíte oň požiadať na stránke korona.gov.sk. Aby ho občan získal, potrebuje aj COVID-19-PASS. Ide o jedinečný deväťmiestny alfanumerický kód, ktorý dostáva človek SMS-kou alebo emailom. NCZI tieto kódy rozposiela ľuďom, ktorí boli v minulosti testovaní antigénovým alebo PCR testom, ak sa na testovanie registrovali cez korona.gov.sk.

Ak išli na antigénové testovanie cez súkromného zriaďovateľa alebo sa registrovali cez formulár obce či mesta, NCZI ich neevidovalo a tým pádom im ani nepridelilo COVID-19-PASS. V takom prípade ani po zaočkovaní človek nemal svoj vlastný kód. Bez neho si teda nemôže vygenerovať COVID preukaz.

NCZI v takom prípade radí požiadať o kód priamo ich.

„Ak COVID-19-PASS občan nemá, môže ho získať dvomi spôsobmi: kontaktovaním Call Centra NCZI tel. 02/32 35 30 30, ktoré je k dispozícii denne od 8.00 h do 20.00 h, či vyplnením elektronického formulára (nachádza sa na webovej stránke nczisk.sk a na sociálnych sieťach) a jeho následným odoslaním na emailovú [email protected],“ dodáva hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.