Počty výjazdov sanitiek pomaly stúpajú. Analytici varujú pred zahltením nemocníc na východe

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Z hospitaizovaných v košickej nemocnici sú všetci nezaočkovaní.

Výjazdy sanitiek ku covidovým pacientom a počty nových prírastkov v nemocniciach sú dôležitými ukazovateľmi a mali by byť zohľadnené v COVID automate. Myslia si analytici z projektu Dáta bez pátosu.

Poukazujú aj na to, že ak záchranári musia chodiť ku covidovým pacientom, blokujú výjazy k pacientom s infarktom, mozgovou príhodou či s úrazmi. Títo ľudia preto čakajú na pomoc dlhšie. Ak sa výjazdy v niektorom okrese zvýšia, štát by mal zvýšiť pozornosť a na situáciu reagovať. Takmer každý druhý výjazd končí aj hospitalizáciou s ťažkosťami kvôli COVID-u.

Koncom minulého roka sme priniesli reportáž o žene, ku ktorej prišli záchranári až po treťom zavolaní, pretože mala negatívny test na COVID-19 a neprejavovala vážne príznaky ochorenia. V nemocnici nakoniec zomrela.

Medzi obeťami boli však aj samotní záchranári, ktorí bojovali v prvej línii.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Analytici navyše upozorňujú, že nás čakajú chladné jesenné dni, ľudia budú viac času tráviť v interiéroch a do škôl sa vracajú tisícky detí. Je preto vysoko pravdepodobné, že sa budú navyšovať aj infikovaní a hospitalizovaní. Výjazdy sanitiek už teraz postupne rastú.

V polovici augusta bolo dokopy 35 výjazdov ku covidovým pacientom. Predchádzajúci týždeň ich bolo 29. Najviac výjazdov je v Košickom a Prešovskom kraji. Najvyšší nárast zaznamenal Prešovský kraj. Kým prvý augustový týždeň zaznamenali tri výjazdy, o týždeň neskôr to už bolo deväť.

Stúpajú aj počty hospitalizovaných. Od začiatku augusta bolo hospitalizovaných 135 nových pacientov. Z nich je k 27. augustu hospitalizovaných 81.

Najviac príjmov zaznamenali v Košickom kraji, kde prijali v auguste 40 ľudí a nasleduje Bratislavský kraj s nárastom o 25 pacientov.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach má zatiaľ len deväť covidových pacientov. Všetci sú nezaočkovaní. „Počet pacientov je vyšší ako na začiatku leta, vtedy sme mali od dvoch do štyroch pacientov, ale zatiaľ je situácia zvládnuteľná,“ dodáva hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti