Z Afriky sa šíri najzmutovaneiší variant koronavírusu. Ohroziť môže aj tých, ktorí už ochorenie prekonali

Jürgen Klopp - tréner Liverpoolu.
Zdroj: AP Photo/Rebecca Blackwell

Má najviac submutácií zo všetkých.

Testy v niekoľkých krajinách vrátane európskych odhalili nový variant covidu. Mutácia s označením C.1.2 je zatiaľ najvzdialenejšia pôvodnému vírusu z čínskeho Wu-chanu.

Vychádza to z údajov juhoafrického Národného inštitútu pre nákazlivé ochorenia a z platformy pre sekvenovanie a inováciu výskumu.

Novú juhoafrickú mutáciu koronavírusu prvýkrát odhalili v máji tohto roka. Odvtedy sa rozšírila do väčšiny provincií v krajine, prípady už sú však známe aj v Európe a v Ázii.

K 20. augustu podľa serveru India TV News v otvorenej databáze GISAID (Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data) evidovali 80 sekvenovaných vzorkov, ktoré odpovedajú mutácii C.1.2.

V porovnaní s doterajšou juhoafrickou mutáciou nový variant podstatne zmutoval. Má najviac submutácií zo všetkých, konkrétne 16. Ostatné známe varianty ich majú nanajvýš 14 až 15.

Práve pre rýchlosti tvorby mutácií by mohol byť tento vírus nákazlivý aj pre ľudí, ktorí už covid prekonali.

Variant C.1.2 je totiž podľa vedcov „spojený so zvýšenou prenosnosťou a zníženou citlivostí neutralizácie“. Pre ľudské telo teda bude pravdepodobne zložitejšie sa s týmto typom covidu vyrovnať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti