Vedci zistili, ako dlho pred príznakmi šíria vírus osoby, ktoré majú delta variant

Aj dvaja sú rodina
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

To by podľa vedcov mohlo vysvetliť nárast nových prípadov naprieč celým svetom.

Podľa augustovej štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature môžu byť osoby s delta variantom schopné šíriť vírus 1,8 dňa predtým, ako sa u nich objavia prvé príznaky covidu. To by podľa vedcov mohlo vysvetliť nárast nových prípadov naprieč celým svetom.

Aj predošlé varianty vírusu sa síce vyznačovali schopnosťou presymptomatického prenosu, podľa výskumu však boli nakazení ľudia pred vypuknutím príznakov infekční 0,8 dňa. Delta sa tak môže nepozorovane šíriť viac než dvakrát dlhší čas.

Vedci zároveň zistili, že až 74 percent infekcií variantom delta prebehne práve počas presymtomatickej fázy, čo je vyšší podiel ako u predošlých variánt. Trištvrte všetkých pacientov s deltou sa tak nakazí od niekoho, u koho ešte neprepukli žiadne príznaky.

„Vírus sa šíri rýchlejšie a vo väčšom množstve,“ konštatoval epidemiológ a spoluautor štúdie Benjamin Cowling. S kolegami v rámci výskumu tiež odhalil, že ľudia infikovaní deltou mali v tele vyššiu vírusovú záťaž než tí, ktorí sa nakazili pôvodným vírusom.

Štúdia vychádzala z analýzy dát 101 ľudí z čínskej provincie Kuang-tung, ktorí sa nakazili variantou delta v období od mája do júna tohto roka, a dát príbuzných týchto pacientov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti