Pfizer vs Moderna: Belgická štúdia ukázala, ktorá vakcína produkuje viac protilátok

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/penofoto

Podľa mnohých vedcov, ktorí sa na štúdii nepodieľali, je zatiaľ predčasné tvrdiť, že účinnosť vakcíny od Moderny bude trvať dlhšie.

Ktorá vakcína proti koronavírusu je najlepšia? Túto otázku si kladú ľudia na celom svete, no jednoznačnú odpoveď zatiaľ nepoznáme. Viac svetla do tejto problematiky priniesla nová štúdia belgických vedcov, ktorá porovnávala vakcíny od Pfizer/Biontech a Moderny.

Výsledok? Ľudia, ktorí sú kompletne zaočkovaní vakcínou od Moderny, majú v tele vyššiu hladinu protilátok ako tí, ktorí majú za sebou očkovanie od konzorcia Pfizer/Biontech. Odborníci ale zároveň upozorňujú, že viac protilátok nemusí znamenať, že ochrana pred vírusom pretrvá dlhšie.

Štúdia, ktorú začiatkom týždňa publikovali v odbornom časopise JAMA Network Open, porovnávala krvné vzorky od 1600 zamestnancov belgických nemocníc. Vzorky analyzovali šesť až desať týždňov po zaočkovaní druhou dávkou.

Výsledky ukázali, že po vakcíne od Moderny bola hladina protilátok približne dvakrát vyššia v porovnaní s tou od Pfizeru. U ľudí, ktorí pred vakcináciou neprekonali Covid, boli protilátky na úrovni 2881 U/ml (jednotiek v mililitri krvi), zatiaľ čo po látke od Pfizeru bola priemerná hodnota 1108 U/ml.

Výrazne viac protilátok v tele mali ľudia, ktorí už COVID-19 prekonali. Po vakcíne od moderny bola priemerná nameraná hodnota 10 708 U/ml, od Pfizeru 8174 U/ml.

Podľa mnohých vedcov, ktorí sa na štúdii nepodieľali, je zatiaľ predčasné tvrdiť, že účinnosť vakcíny od Moderny bude trvať dlhšie. Výsledky ale naznačujú, že by jej ochrana mohla zoslabnúť pomalšie. Dôvodom takého významného rozdielu v množstve protilátok môže byť vyššie množstvo účinnej látky vo vakcíne od Moderny (100 mikrogramov oproti 30 u vakcíny od Pfizeru), alebo dlhší interval medzi podaním dávok (tri týždne u moderny, štyri u Pfizeru).

Vysoké hladiny protilátok však produkujú obidve vakcíny, v rámci klinických testov účinnosť obidvoch látok presahovala 90 %. Účinnosť proti delta variantu je však podstatne nižšia.

NEW HAVEN/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti