Prvá krajina na svete začala proti koronavírusu očkovať batoľatá

Očkovanie detí od 2 rokov na Kube
Očkovanie detí od 2 rokov na Kube Zdroj: Profimedia

Deti vo veku od 12 rokov očkuje už viacero krajín sveta.

Kuba sa v pondelok stala prvou krajinou na svete, ktorá očkuje proti ochoreniu COVID-19 aj batoľatá, konkrétne deti vo veku od dvoch rokov. Používa pri tom vakcíny domácej výroby, neuznané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Informácie priniesla v utorok tlačová agentúra AFP.

Komunistická ostrovná krajina s 11,2 milióna obyvateľov má cieľ zaočkovať všetky deti ešte pred znovuotvorením škôl, ktoré sú od marca 2020 väčšinou zatvorené.

Nový školský rok sa začal v pondelok, ale z domu prostredníctvom televíznych programov, keďže väčšina kubánskych domácností nemá prístup k internetu.

Kuba, ktorá dokončila klinické skúšky svojich vakcín Abdala a Soberana na maloletých, spustila v piatok 3. septembra očkovanie detí, pričom začala 12-ročnými a staršími.

V pondelok začala podávať vakcíny aj vo vekovej skupine dva až 11 rokov v centrálnej provincii Cienfuegos.

Deti vo veku od 12 rokov očkuje už niekoľko ďalších krajín sveta a niektoré štáty robia skúšky na mladších deťoch. Viacero krajín ako napríklad Čína, Spojené arabské emiráty (SAE) a Venezuela oznámili, že plánujú očkovať menšie deti, ale Kuba je prvá, ktorá to už robí.

Čile v pondelok schválilo čínske vakcíny od spoločnosti Sinovac pre deti od šesť do 12 rokov.

Kubánske vakcíny, prvé vyvinuté v Latinskej Amerike, neprešli medzinárodným, odborným posudzovaním. Sú založené na technológii rekombinantného proteínu - rovnakú využívajú aj vakcíny od americkej spoločnosti Novavax a francúzskej firmy Sanofi, ktoré tiež čakajú na súhlas WHO. Na rozdiel od iných používaných vakcín rekombinantné vakcíny nevyžadujú extrémne chladenie.

Väčšina škôl na Kube je zatvorená od marca 2020 - znovu ich otvorili na niekoľko týždňov koncom vlaňajška, potom v januári opäť zatvorili.

Vláda oznámila, že školy sa budú znovu otvárať postupne, v októbri a novembri, ale až po tom, keď sa všetky deti zaočkujú.

HAVANA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti