COVID automat: Slovensko sa začína červenať, sprísnenie sa dotkne väčšiny okresov i návštevy pápeža

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

V jednom okrese je situácia taká zlá, že opatrenia začnú platiť ihneď.

Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejším rastom prípadov. Oproti minulému týždňu sa ich počet viac ako zdvojnásobil. Aj preto bude od pondelka 13. septembra platiť nové rozdelenie okresov v rámci COVID automatu. Po dlhšom období budeme mať červené okresy. Jeden okres - Rožňava bude v červenej fáze už od štvrtka (9. 9.). O jeho preradenie do horšej fázy požiadali priamo regionálni hygienici.

Nové rozdelenie ovplyvní aj veľkú udalosť, ktorá čaká Slovensko v najbližších dňoch, návštevu pápeža Františka. Organizátori povolili vstup na hromadné podujatie aj pre nezaočkovaných v režime OTP, čo znamená, že nižšiu kapacitu napokon pocítia v Šaštíne, keďže okres Senica sa zafarbí do oranžovej a v Košiciach, ktoré budú červené.

Zelená fáza (monitoring):

Bratislava I.-V., Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Malacky, Medzilaborce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Púchov, Ružomberok, Senec, Stropkov, Trnava, Zlaté Moravce,

Oranžová fáza (ostražitosť):

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Ilava, Kežmarok, Košice-okolie, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Šaľa, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Červená fáza (I. stupeň ohrozenia):

Bytča, Košice I.-IV., Krupina, Poprad, Skalica, Trenčín, Rožňava

Pravidlá platné pre červené okresy: povinný je respirátor v interiéri, vysoké školy môžu vyučovať prezenčne do 20 osôb alebo do 40 osôb. Na hromadných podujatiach v rámci režimu OTP dovolená kapacita maximálne 25 percent. Ak kapacita nie je určiteľná, platí maximálne do 150 osôb a povinný je aj zoznam účastníkov.

V rámci režimu OTP môže byť na oslavách a svadbách maximálne 25 osôb v interiéri, v kostoloch do 150 ľudí, vo fitnescentrách do 10 osôb a v ubytovacích zariadeniach zo spoločnej domácnosti maximálne dve dospelé osoby.

Ak chce ísť niekto nezaočkovaný v červenom okrese do reštaurácie, musí sa dať otestovať. Bez testu či dokladu o prekonaní COVID-u je totiž povolený iba okienkový predaj, zachovaný zostáva aj rozvoz. Detailné pravidlá COVID automatu nájdete TU.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti