Našli sme obec, ktorá na testovaní obyvateľov zarobila a na živote v nej sa to aj prejavilo

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Všetky peniaze investovali do zdravotníctva.

Za testovanie majú vynovené zdravotné stredisko. Našli sme obec, ktorá na testovaní obyvateľov zarobila. Každé jedno euro použili tam, kde na to roky nevedeli nájsť peniaze. 

Ak sme chceli chodiť do práce, museli sme mať test. Tak to pred pár mesiacmi vyzeralo takmer v každej obci. „Testovanie obyvateľov počas covidu bol pre mnohé samosprávy obrovský finančný výdavok," uviedol Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska.

„Ako MOM-ka sme dostávali od štátu preplácaných 5 eur za jedného otestovaného," vysvetľuje starosta Dolnej Strehovej Ľuboslav Dobrocký. Keďže sa u nich testovalo veľa, dokázali dokonca ušetriť.

To, čo im zostalo, si však v tejto obci nenechali pre seba. Všetky peniaze investovali do zdravotníctva. Podľa starostu to bolo viac ako 10-tisíc eur, za ktoré zrekonštruovali zdravotné stredisko.

Vymaľované steny, nové sedenie v čakárni či nábytok. „V prvom rade je to pre pacientov a pacient, ktorý príde do ambulancie, ktorá je nová, sa cíti oveľa lepšie," pochvaľuje si aj lekár Marián Ilenčík, ktorý tu ordinuje už roky.

Ako zmena obci prospela, si pozrite v reportáži Michaely Bendíkovej:


DOLNÁ STREHOVÁ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti