Nemocnice v Skalici a Šaci zakázali návštevy

Nemocnica v Skalici.
Zdroj: AGEL SK a.s.

V niektorých prípadoch platia výnimky.

Fakultná nemocnica Agel Skalica zakázala od pondelka návštevy pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Okres Skalica je zaradený od 13. septembra do prvého stupňa ostražitosti a do budov nemocnice je možné vstupovať len s FFP2 respirátorom.

„Ochorenie COVID-19 postihuje aktuálne najmä mladšie vekové skupiny, ktoré šíria infekciu v domácom, ale aj v komunitnom prostredí. Z uvedeného dôvodu je potrebné, aby zamestnanci nemocnice aj pacienti boli chránení pred zanesením infekcie COVID-19 do zdravotníckeho zaradenia," informovala hovorkyňa nemocnice.

„Nemocnica k dnešnému dňu eviduje jedného pozitívneho pacienta. Ide o rodičku, ktorá minulý týždeň porodila. Zo zamestnancov nemocnice sú pozitívne testovaní štyria zdravotníci, z toho dvaja sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Všetci majú mierny priebeh ochorenia a jeden kolega je v karanténe. Nemocnica má reprofilizovaných 21 lôžok," uviedol námestník riaditeľa Daniel Vidovič.

Ako doplnil, v posledných dvoch týždňoch bola pozitivita na nový koronavírus zaznamenaná celkovo u troch pacientov nemocnice, z toho dvaja boli preložení na Kliniku infektológie Fakultnej nemocnice v Trnave.

Zákaz návštev platí s výnimkou pacientov v terminálnom štádiu ochorenia. „Prítomnosť sprevádzajúcej osoby rodičky pri pôrode nie je zákazom obmedzená. Návštevy kňazov za účelom podania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim sú tiež povolené. U pacienta sa môže návšteva zdržať maximálne 15 minút," informovala Pavliková.

Zdroj: TASR/AP

Podobný prístup platí aj pre vstup do nemocnice v košickej Šaci, povolený je len s respirátorom. Vzhľadom na prechod do prvého stupňa ohrozenia podľa COVID automatu zakázali až na niekoľko výnimiek aj návštevy pacientov.

Návštevy sú povolené len k dlhodobo hospitalizovaným, ďalej ťažko chorým pacientom, k zomierajúcim a na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí a ostatným duchovným.

„Návštevy sú povolené osobám kompletne zaočkovaným 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní, testovaným od odberu PCR 72 hodín, Ag 24 hodín a osobám po prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami," spresnil riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák.

V Šaci iba jedna návšteva

Návštevné hodiny sú denne v čase od 14.00 do 16.00 h. Pred vstupom na oddelenie sú návštevy povinné ohlásiť sa u službu konajúceho personálu a predložiť doklad o splnení uvedených podmienok.

„Pacienti majú povolenú iba jednu návštevu najviac dvomi osobami v trvaní maximálne 15 minút, návštevy na izbe sa nesmú krížiť. Návšteva sa zdržiava pri konkrétnej osobe, pre ktorú bola návšteva povolená a minimalizuje svoj pohyb na oddelení a v zdravotníckom zariadení," dodáva nemocnica.

Pripomína, že doklad o vakcinácii, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19 musia mať aj pacienti prichádzajúci na vyšetrenia. Žiada ich, aby ho po výzve zdravotníckeho personálu predložili k nahliadnutiu.

„Pacient má právo odmietnuť poskytnúť tieto informácie, v takom prípade môže lekár pacientovi navrhnúť otestovať sa bezodkladne v mobilnom odberovom mieste (MOM), alebo pacienta môže lekár vyšetriť na konci ordinačných hodín. K pacientovi budeme pristupovať ako k pacientovi s pravdepodobným ochorením COVID-19," uvádza s tým, že to platí pre všetky ambulantné vyšetrenia, ako aj MRI, CT, RTG, rehabilitáciu a podobne. Neplatí to pre pacientov urgentného príjmu.

SKALICA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti