Rebríček krajín, v ktorých sa Slováci počas dovolenky najčastejšie nakazili koronavírusom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Približne tretinu tvoril delta variant.

Najviac prípadov nového koronavírusu importovali počas júla a augusta na Slovensko z Chorvátska. Išlo o 214 prípadov, pričom 72-krát sa vyskytol delta variant nového koronavírusu.

Z celkového počtu 4 162 prípadov bolo 1 132 importovaných, čo je 27 percent. Informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková s tým, že pozitívni prichádzali z celkovo 25 krajín.

Nasleduje Španielsko 73 prípadov z nich 57-krát bol delta variant. Potom Česko 65 (23-krát delta), Grécko 56 (16-krát delta), Spojené kráľovstvo 45 (28-krát delta) a Cyprus 27 (12-krát delta).

Pozitívne osoby prichádzali z celkovo 25 krajín, z ostatných krajín zaznamenali jeden až tri prípady importu nového koronavírusu na Slovensko.

"V posledných týždňoch sa počet infikovaných osôb mierne zvýšil, vrátane reprodukčného čísla. Vývoj situácie ovplyvní najmä správanie sa ľudí - dodržiavanie nastavených opatrení v rámci krajiny a po príchode zo zahraničia a zvyšovanie proporcie zaočkovaných osôb," povedala Adriána Plšková z Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

V porovnaní s júnom, keď bolo 3 201 pozitívnych prípadov, ide podľa nej o 23-percentný nárast prípadov. Najvyšší výskyt v júli a auguste zaznamenali vo vekovej skupine 15 až 19-ročných a 20 až 24-ročných. Podiel rizikovej skupiny 65-ročných a starších bol nízky, išlo o 354 prípadov.

Doplnila, že z regionálneho hľadiska bolo najviac - 962 prípadov, v Bratislavskom kraji, čo predstavovalo 23 percent všetkých prípadov v SR. Druhý najvyšší výskyt mal Košický kraj - 811 prípadov, teda 19 percent všetkých prípadov.

V júli a auguste bolo celkovo potvrdených 1 173 prípadov spôsobených delta variantom, z toho 397 u importovaných prípadov, 48-krát išlo o súvis s importovaným prípadom. V ostatných prípadoch bola cestovateľská anamnéza negatívna.

Prejavy koronavírusu

Najčastejšie mali osoby s novým koronavírusom respiračné problémy, teda bolesti hrdla, nádchu či kašeľ. Išlo o 2595 prípadov. V 22 percentách mali nový koronavírus bez príznakov. Išlo o 934 prípadov. Febrilnú formu príznakov zaznamenali v 404 prípadoch.

Senzorické príznaky sa prejavili 79-krát. Nový koronavírus mal črevné príznaky pri 18 prípadoch a pľúcne príznaky pri 29 prípadoch. Ostatné príznaky sa prejavili 103-krát.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti