Analytik Smatana: Čaká nás náročná jeseň a zima. Zdravotné kapacity budú preťažené

Na chodbe sú pripravené ďalšie lôžka.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Kým vo Veľkej Británii krivka prudko klesla, na Slovensku to tak pre nízku zaočkovanosť nebude.

Koronavírus na Slovensku sa začína prudko šíriť. Za posledný týždeň sa denný prírastok takmer zdvojnásobil. Kým 8. septembra bolo na Slovensku 478 pozitívne testovaných, v strede týždňa sa počet vyšplhal na 760. V nemocniciach leží 254 ľudí. Krivka COVID-u tak začína prudko narastať.

Analytik Martin Smatana pre TV Markíza uviedol, že pri počte nakazených treba skúmať viacero faktorov.

„Okrem teda samotného počtu nakazených, sledujeme aj napríklad vývoj v čase, demografiu alebo vekovú štruktúru. Ak začneme vývojom v čase, oproti minulému týždňu sme zaznamenali dvojnásobný nárast a tento nárast už je druhý týždeň v poradí, čo nás radí medzi krajiny s najrýchlejšie rastúcim počtom prípadov. Len pre ilustráciu, napríklad v Anglicku a Portugalsku, keď začínala ich delta vlna, tak týždenný nárast bol niekde okolo 50 - 70 percent. Čo sa týka vekovej štruktúry, tak zatiaľ je pravda, že najväčší počet prípadov je v skupine málo rizikových študentov, mladých ľudí 10 až 20-ročných, avšak potom nasleduje skupina 40 až 45 a potom máme veľa prípadov v skupine 50+, ktorí tvorili takmer 90 percent všetkých prípadov v predchádzajúcej vlne," pripomína Smatana.


Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že vrchol tretej vlny očakáva v októbri a po rýchlom náraste by mal prísť aj rýchlejší pokles. Smatana však poukazuje, že u nás pokles nemusí byť taký prudký, pretože nemáme vysokú zaočkovanosť.

„Je pravda, že viaceré krajiny zaznamenali prudší pokles a bolo to z viacerých dôvodov. Do určitej miery to je spôsobené tým, že viaceré krajiny zaviedli prísne opatrenia. Vo Veľkej Británii pravdepodobne vírus narazil na nejakú obranyschopnosť populácie, lebo tam majú veľa ľudí premorených alebo zaočkovaných, avšak na Slovensku nemáme spravené séroprevalenčné štúdie, nevieme koľko ľudí prekonalo ochorenie a za priemerom v očkovaní Európskej únie zaostávame o 20 percent, preto sa obávam, že táto taktika by nám nieže nevyšla, ale naopak by mohla spôsobiť to, že by sme mali prudký nárast, ktorý by bol nasledovaný nie prudkým poklesom, ale rapídnym preťažením zdravotných kapacít," varuje Smatana.

Faktom je aj to, že kým vo Veľkej Británii sa počet pacientov zdvojnásobil za tri až štyri týždne, u nás na to stačil jeden týždeň. Podľa Smatanu je to dôkaz toho, že máme nízku mieru preočkovanosti a je to signál toho, že nás pravdepodobne čaká veľmi náročná jeseň a zima.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.