Už aj Británia na COVID-19 nasadila liek, ktorý sa tiež experimentálne používa v Česku

Predseda vlády Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

K experimentálnemu použitiu ho schválili už v 20 krajinách.

V Británii oficiálne schválili liečbu proti ochoreniu COVID-19 liekom Ronapreve. Ten využíva dve monoklonálne protilátky (mAbs) casirivimab a imdevimab. Píše BBC.

Ronapreve k experimentálnemu použitiu schválili už v 20 krajinách, v USA sa nazýva Regen-CoV. Minulý rok ho dostal americký prezident Donald Trump. Liek sa experimentálne používa aj v Česku.

Obe syntetické monoklonálne protilátky bránia koronavírusu, aby sa napojil na receptory (AC2) na napadnutej bunke.

Jednu z týchto látok získali od pacienta, ktorý sa vyliečil, potom bola ďalej upravená. Druhú produkujú geneticky upravené myši, ktoré majú ľudský imunitný systém.

Výhodou kombinácie oboch látok je to, že každá časť reaguje na inú časť S-proteínu, čím sa vírus viaže na napadnutú bunku. Rastie tak šanca, že sa vírusu nepodarí uniknúť imunitnému systému.

V Británii tento týždeň distribuujú liek do nemocníc. Podávať sa má predovšetkým nakazeným, u ktorých nedochádza k adekvátne silnej imunitnej reakcii.

Predovšetkým ide o ľudí nad 50 rokov s nízkou hladinou protilátok v krvi, potom osoby 12-49 rokov s oslabenou imunitou a niektorými autoimunitnými ochoreniami. Pred podaním sa naviac vždy musí otestovať hladina protilátok v krvi chorého.

Britská vláda uvádza, že schválenie lieku Ronapreve potvrdzuje vedúcu pozíciu krajiny v boji proti koronavírusu.

Británia ako prvá začala očkovať, prvenstvo má aj v liečbe covidu dexamethasonom, čo zachránilo už 22-tisíc životov v Spojenom kráľovstve a milión na svete. Taktiež ako prvá zahájila prvú liečbu tocilizumabom a sarilumabom.

LONDÝN/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liek

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.