Najmenší okres na Slovensku svieti na covidovej mape ako zelený ostrov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Domáci tvrdia o zodpovednosti, analytik v tom vidí niečo iné.

Ako zelený ostrov - takto na covidovej mape východného Slovenska svieti okres Medzilaborce. Miestni v regióne na rozmedzí slovensko-poľsko-ukrajinskej hranice to pripisujú zodpovednosti. Odborník však upozornil na úplne iný moment.

Zaočkovanosť jedna z najnižších - na úrovni 34 percent. Napriek tomu je tento okres na východnom Slovensku široko-ďaleko jediným v zelenej farbe.

V uliciach Medzilaboriec sa miestni zelenej farbe okresu na covidovej mape nečudujú. Vo všeobecnosti to pripisujú zodpovednosti. Spoločenské či rodinné udalosti tam vraj majú rovnako ako inde, hoci primátor Vladislav Višňovský to vidí inak. Povedal nám, že veľké spoločenské akcie ako svadby s dvesto ľuďmi sa u nich nekonajú ani nekonali, a preto je aj menej kontaktov.

Počtom obyvateľov (necelých 12-tisíc ľudí) je to najmenší okres na Slovensku. Podľa primátora sa i to podpisuje pod skutočnosť, že je stále na covidovej mape zelený. „Možno menšia fluktuácia, možno menší odchod ľudí do zahraničia za prácou, menej dovolenkárov, ťažko povedať, tých príčin môže byť viac,“ myslí si Višňovský.

S tým súhlasí aj odborník. Dôvodov je viac, no analytik portálu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák však upozorňuje na úplne iný. Kde nie sú testovaní, nemôžu byť ani pozitívni.

„Medzilaborce len ťažko vyskočia do inej farby, keď nemajú v meste MOM-ku, za týždeň majú zaevidovaných osem testov a z toho len ťažko môžu odhaliť pozitívnych, keď netestujú. Je otázne, ako ich vedú, keď ich testujú v iných okresoch,“ zdôraznil.

Samospráva za to, samozrejme, nemôže. Navyše primátor vie, že aj situácia v regióne Andyho Warhola sa postupne zrejme zmení. Je presvedčený, že keď sa to bude zhoršovať v okolitých okresoch, neminie to ani Medzilaborce.

Tému spracoval Pavol Sivák.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

MEDZILABORCE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzilaborce

Dôležité udalosti