Tisíce žiakov už skončili v karanténe, pretože sa v ich triede objavil vírus

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Jediným kľúčom k otvoreným triedam je podľa ministra Gröhlinga očkovanie.

Niektorí sa učia v laviciach, iní sú opäť doma. Tisíce žiakov a študentov skončili v karanténe po tom, čo sa v ich triede objavil koronavírus. Najhoršia situácia je na východe, no plošné zatváranie škôl zatiaľ neplánujú.

Košický kraj

V košických základných školách je v týchto dňoch až o 1 100 žiakov menej. Stovky z nich ubudli za posledný týždeň. Iné triedy zatiaľ fungujú riadne. Dokedy, to nevedia. COVID preriedil triedy aj na stredných školách v kraji. Z domácej karantény sa vzdeláva viac ako 900 študentov.

Banskobystrický kraj

Aj v strede Slovenska sa niektorí stredoškoláci musia učiť z domu. Zo 17-tisíc študentov v celom kraji je v karanténe aktuálne približne 500. Deväť pozitívne testovaných študentov je v červenom okrese Zvolen, v karanténe sú študenti troch tried. Pozitivita im narástla hneď v prvý týždeň po prázdninách.

Aj základné školy musia riešiť dištančné vzdelávanie - v Banskej Bystrici, ktorá je zatiaľ oranžová, je v karanténe sedem tried z jedenástich škôl.

Orava

Na Hornej Orave je situácia na základných školách zatiaľ veľmi dobrá. V okrese Námestovo je pre karanténu zatvorených len osem tried, v okrese Tvrdošín dokonca žiadna.

Jediným kľúčom k otvoreným triedam je podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga očkovanie. Už niekoľko týždňov chodí po školách, preveruje situáciu a presviedča.

Pred školou v Trstenej čakala na ministra aj skupinka odporcov očkovania detí. Tvrdili, že „chcú vyskúšať vakcínu aj na deťoch“, resp. že očkovanie je „čistý experiment“.

Gröhling im vysvetli, že očkovanie 5 až 11-ročných detí sa robí iba na odporúčanie pediatrov so súhlasom rodiča, aj to iba v špecifických prípadoch. „Očkovaním sa chránime, očkovanie nie je niečo, čo by sme si teraz vymysleli,“ dodal.

Vo veku nad 12 rokov je už zaočkovaných takmer 24 percent detí. U učiteľov je to 67 percent, ale rozdiely medzi regiónmi sú veľké.

Viac sa dozviete v reportáži, ktorú pripravili regionálni redaktori.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

SLOVENSKO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti