Študenti v Prešove napísali otvorený list rektorovi, nechcú kontroly pri vstupe

Prešovská univerzita v Prešove.
Zdroj: TV Markíza

Univerzita funguje v režime očkovaní-testovaní-prekonaní.

Študentom sa nepáčia kontroly pri vstupe do školy. Prešovská univerzita sa rozhodla pre režim vyučovania vo forme OTP. Očkovaní, testovaní a tí, čo COVID-19 prekonali, sa musia preukazovať potvrdením. Časť študentov sa podpísala pod otvorený list, ktorým rektora žiadajú o zmenu pravidiel.

Prvý deň nového semestra museli študenti pred univerzitou čakať v dlhom rade. Teraz ich pri vstupe do budovy kontrolujú len náhodne.

Univerzita sa mohla sama rozhodnúť, akú formu štúdia si zvolí. V základnom režime by bez obmedzení mohlo byť v triedach len 20, v režime OTP aj 40. Ak je prednáška pre viac ako štyridsať študentov, prednášajúci ju robia online.

Pre nezaočkovaných študentov to znamená, že sa každý druhý deň musia chodiť testovať. Zamestnávateľ teda ani univerzita svojich zamestnancov kontrolovať nemôže. Potvrdenie od študentov vyžadujú podľa usmernenia hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorý im odporúča kontrolovaný vstup do budov. Samotnú vyhlášku pre školy ale nevydal. Tvrdí, že všetko je o vzájomnej dôvere študentov a vysokých škôl.

Presne 75 nespokojných študentov adresovalo rektorovi otvorený list. Hovoria o diskriminácii. „Žiadame Vás o zmenu vydaných, podľa nášho názoru právne a spoločensky neprijateľných opatrení,“ píše sa okrem iného v ňom.

Zdroj: TV Markíza

Prorektorka pre vzdelávanie Ivana Cimermanová nám potvrdila, že vedenie Prešovskej univerzity je otvorené a chce na stretnutí so študentami riešiť COVID automat. Ak by bol záujem zo strany študentov a zamestnancov, vedia zorganizovať aj výjazdové očkovanie priamo v priestoroch našej univerzity.

Ak by sa však epidemiologická situácia zhoršila a okres Prešov by sa na COVID automate prepol do bordovej farby, študenti by sa museli učiť z domu. „Bude učiť buď hybridne, alebo sa pristúpi k dištančnej forme vzdelávania,“ dodala Cimermanová.

Reportáž spracoval Martin Jedinák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešovská univerzita

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.