Vedci z Wu-chanu chceli v roku 2018 „vypustiť“ koronavírus medzi netopiere, tvrdia aktivisti

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/MilletStudio

Vyplýva to z uniknutých dokumentov, ktoré získali aktivisti zaoberajúci sa pátraním po pôvode koronavírusu.

Čínski vedci chceli v roku 2018 geneticky upraviť vírusy tak, aby boli infekčnejšie a chceli nimi nakaziť netopiere v jaskyniach, na ktorých by následne robili pokusy. Vyplýva to z uniknutých dokumentov, medzi ktorými bola zamietnutá žiadosť na financovanie spomínaného výskumu. Tvrdia to aktivisti z projektu Drastic research, ktorí sa zaoberajú pátraním po pôvode koronavírusu SARS-COV-2.

Žiadosť o financovanie projektu podľa nich zamietla americká Agentúra pre pokročilý výskum obranných projektov (DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency), píše portál the Telegraph.

Ako spresňuje The Telegraph, vedci podali žiadosť o vyčlenenie 14 miliónov dolárov na realizáciu tohto projektu najmenej 18 mesiacov pred prvými oficiálnymi správami o prípadoch COVIDU-19.

Cieľom výskumu bolo podľa žiadosti „posúdiť riziká spojené s koronavírusmi, nájsť spôsob, ako zabrániť prepuknutiu epidémie či očkovanie netopierov proti vírusu“.

Vedci chceli preniesť cez kožu zvierat „nanočastice obsahujúce nové chimerické adhézne proteíny“ koronavírusu. Plánovali to urobiť v jaskyniach v čínskej provincii Jün-nan. Predpokladali tiež vytvorenie chimérických vírusov geneticky modifikovaných na ľahšie šírenie medzi ľudmi.

DARPA ako dôvod zamietnutia žiadosti uviedla, že projekt „by mohol ohroziť miestnych obyvateľov“ a to aj napriek tomu, že výskumníci sľúbili vykonať osvetové akcie, aby ľudia chápali, čo sa deje.

Za projekt mala lobovať výskumná organizácia EcoHealth Alliance so sídlom v New Yorku, ktorej riaditeľom je britsko-americký vedec Peter Daszak a tiež jedna z popredných virologičiek Wuchanského inštitútu virológie Shi Zhengli.

NEW YORK/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.