Tínedžer si vybojoval očkovanie proti covidu na súde. Chcel navštíviť svoju zomierajúcu starú mamu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Jeho otec s očkovaním nesúhlasil, preto sa celý prípad dostal na súd.

Dvanásťročný Holanďan má napriek nesúhlasu svojho otca právo dostať vakcínu proti koronavírusu, aby mohol navštíviť svoju zomierajúcu starú matku, rozhodol holandský súd. Napísala o tom v piatok agentúra AFP.

Ide o jeden z prvých prípadov tohto druhu. Nemenovaný chlapec z mesta Groningen na severe Holandska tvrdil, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 zníži pravdepodobnosť, že na starú matku môže preniesť infekciu.

Deti vo veku od 12 do 17 rokov sa v Holandsku môžu rozhodnúť, či sa dajú očkovať, potrebujú však k tomu povolenie od oboch rodičov. V tomto prípade sú rodičia chlapca rozvedení a jeho matka s očkovaním súhlasila.

Najnovšie tvrdenia vedcov o koronavíruse svet upokojili. Prezradili, čo nás čaká budúci rok

Sudca okresného súdu v Groningene udelil chlapcovi povolenie na vakcináciu v prospech záujmov, ktorých sa vakcinácia týka, predovšetkým záujmu maloletého. Súd nariadil, aby bol chlapec zaočkovaný v krátkom čase, pretože jeho záujmy sú dôležitejšie než akékoľvek možné odvolanie zo strany právnikov jeho otca.

V súdnych dokumentoch sa uvádza, že otec chlapca, ktorý v očkovanie neverí, odmietol dať synovi povolenie, aby dostal vakcínu. „Chlapec sa chcel dať zaočkovať, pretože sa nechcel nakaziť a chcel znížiť riziko, že nakazí ostatných vo svojom okolí," uvádza sa v dokumentoch.

Chlapcova stará matka navyše trpí rakovinou pľúc v poslednom štádiu. „Maloletý s ňou chce stráviť toľko času, ako to len bude možné, ale nie je zaočkovaný. Obáva sa, že svoju starú mamu môže nakaziť, a je presvedčený, že ak by to urobil, bolo by to život ohrozujúce," uviedol súd. Chlapec tvrdil, že s otcom je ťažké hovoriť a jeho tvrdenia neboli ním vypočuté.

Sudcovia podľa holandského zákona môžu urobiť rozhodnutie v najlepšom záujme dieťaťa v prípade, ak jeho rodičia nesúhlasia.

Skepticizmus voči vakcínam v Holandsku narastá. Cez víkend sa očakávajú protesty, keďže vláda sa chystá predstaviť covidpas, ktorý bude potrebný na vstup do reštaurácií a barov.

AMSTERDAM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti