Na obzore je nová vakcína proti covidu. Oproti súčasným prináša hneď viacero výhod

Peter Pellegrini a Robert Fico.
Zdroj: TASR/AP

Na jej výrobe sa spolupodieľajú aj vedci z britského Manchestru.

V boji proti ochoreniu COVID-19 je na obzore, zdá sa, nová zbraň. Americká spoločnosť Gritstone v spolupráci s vedcami z univerzity v britskom Manchestri totiž testuje novú vakcínu.

Látka s označením GRT-R910 má zaberať na viaceré varianty ochorenia a posilniť imunitnú odpoveď organizmu po očkovaní vakcínami prvej generácie. Oproti súčasným tretím dávkam by mala byť určená výlučne na preočkovanie.

Ako pre ČT uviedol virológ Pavel Boštík, táto vakcína funguje, podobne ako prípravok od konzorcia Pfizer/BioNTech, na princípe mRNA. Predsa len však je v niečom rozdielna.

„Kým vo vakcíne od Pfizeru je mnoho molekúl ribonukleovej kyseliny, ktoré následne v tele slúžia ako vzor pre to, aby sa vytvárali vírusové proteíny, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď, tak u tejto novej vakcíny je pridaná hodnota v tom, že ribonukleová kyselina sa dokáže ešte sama množiť, takže vzorov na výrobu vírusových proteínov je v bunce teda mnohonásobne viac,“ vysvetlil.

Výrobca počíta s tým, že imunitná odpoveď organizmu bude omnoho širšia. Ďalším z cieľov technológie je zároveň aj zníženie množstva očkovacej látky, ktorú musí pacient dostať, aby sa u neho dostavila dobrá imunitná odpoveď.

Kým u súčasných vakcín je potrebné vpraviť do tela zhruba 30 až sto mikrogramov očkovacej látky, nová pracuje len s jedným či piatimi mikrogramami.

V súvislosti s črtajúcou sa vakcínou tiež existuje ďalšia štúdia, v rámci ktorej sa kombinuje s niektorou už existujúcou.

Veci budú sledovať, ktorá kombinácia vedie k lepšiemu výsledku. „Tam sú medzi dobrovoľníkmi vybraní ľudia od 18 do 65 rokov, takže sa určite neráta s tým, že sa preočkovala len staršia generácia,“ dodal Boštík.

Na záver vyzdvihol, že u novej vakcíny je podstatné to, že obsahuje kódy pre vírusové proteíny, ktoré sa relatívne nemenia.

MANCHESTER/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti