Medzi očkovaním proti chrípke a COVID-19 treba dodržať niekoľkodňový odstup

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Naopak, očkovanie proti chrípke a pneumokokom je možné naraz.

Medzi očkovaním proti ochoreniu COVID-19 a chrípke má byť dvojtýždňový odstup. Upozornila na to prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska/Aliancie všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková  s tým že súbežné podávanie vakcíny proti COVID-19 s inými vakcínami je zatiaľ predmetom výskumu.

„Od aplikácie vakcíny proti COVID-19 by mali byť iné vakcíny podané ideálne aspoň v intervale 14 dní," uviedla s tým, že informáciu získali priamo od jedného z výrobcov vakcíny Comirnaty.

Lekári očakávajú komplikovanú epidemiologickú situáciu. Preto odporúčajú zaočkovať proti chrípke každého, kto o očkovanie má záujem a vakcinácia u neho nie je kontraindikovaná.

Spoločnosť upozornila, že očkovanie proti chrípke a proti pneumokokom je možné súbežne. "Predovšetkým u rizikových skupín obyvateľstva je odporúčané podať súbežne vakcínu proti chrípke s očkovacou látkou proti zápalu pľúc (pneumónii) spôsobenej pneumokokmi," uviedla spoločnosť.

Palušková dodala, že v prípade tzv. postexpozičného očkovania proti tetanu či napríklad vírusovej hepatitíde je očkovanie potrebné vykonať hneď, ako je to možné a nie je potrebné dodržiavať žiadne intervaly od podania vakcín proti ochoreniu COVID-19, najmä v prípade rizika z omeškania.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chrípka

Dôležité udalosti