Kysuce môžu byť prvým čiernym regiónom. Nákaza sa šíri najmä v školách

Za zlou situáciou je aj nízka zaočkovanosť.

Kysuce sa opäť stávajú ohniskom šírenia koronavírusu na Slovensku. Čísla infikovaných stúpajú v okresoch Kysucké Nové Mesto a Čadca veľmi rýchlo a ministerstvo zdravotníctva pripúšťa, že to budú prvé okresy, ktoré sa dostanú do najhoršej čiernej fázy COVID automatu.


V takom prípade by mestá zaviedli veľmi tvrdé opatrenia. Ľudia by napríklad nemohli cestovať mimo svoj okres, hromadné podujatia vrátane svadieb by boli pre nezaočkovaných úplne zakázané, fitness centrá by boli zatvorené dokonca aj pre zaočkovaných.

Kysucké Nové Mesto aj Čadca sa k týmto reštrikciám blížia, ak nenastane výrazná zmena zlého trendu. V hre je aj to, že sa do čiernej dostanú už skôr, hneď po rokovaní vlády, ktoré býva vždy v stredu.

Súvisiaci obsah

Regionálna hygienička v Čadci Xénia Lukáčová uviedla, že o zaradení do čiernej ešte len budú rozhodovať. Aktuálne sú najväčším problémom v Čadci školy. Medzi nakazenými tvoria najväčšiu skupinu mladí vo vekových skupinách 15 - 19-roční a nasledujú 10 - 14-roční žiaci. Následne sa nákaza rozširuje aj medzi ich rodičov, teda medzi ľuďmi od 35 do 54 rokov.

Lukáčová dodáva, že hygienici poctivo dohľadávajú kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré tvoria veľkú časť odhalených infikovaných.

Pripúšťa, že na zlej situácii sa podpísala aj nízka zaočkovanosť v kysuckom regióne.

„Samozrejme, že percento zaočkovanosti významne ovplyvňuje výskyt a šírenie ochorenia a nízka zaočkovanosť predstavuje zvýšené riziko vzniku ochorenia s ťažkým priebehom, komplikáciami, zvýšenú hospitalizovanosť a mnohokrát i smrť," varuje Lukáčová.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kysucké Nové Mesto

Dôležité udalosti