Ako sme imúnni proti COVID-u? Štát ide z krvi neočkovaných zisťovať protilátky

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Štúdiu by mohli spustiť už tento mesiac.

Štát plánuje z krvi neočkovaných zisťovať hladinu protilátok. Vďaka tomu potom budeme vedieť, aká je premorenosť a ochrana Slovákov pred koronavírusom. Štúdiu by mohli spustiť už tento mesiac. Koho presne a ako do nej zapoja?

Na Slovensku podľa oficiálnych štatistík už covid prekonali státisíce ľudí, ktorí mali pozitívny antigénový alebo PCR test. Mnohí ďalší ale na teste neboli, a tak možno ani nevedia, že sa s koronavírusom stretli. Vyše polovica ľudí zasa nie je očkovaná. Štát na čele s odborníkmi preto idú zisťovať, akú máme premorenosť.

„Cieľom štúdie v spolupráci s uznávanou epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou a sav je zistiť hladinu protilátok na Slovensku, teda ako sme imúnni proti ochoreniu COVID-19," hovorí ministerska ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Podľa Alexandry Bražinovej budú v tejto štúdií u nezaočkovaných stanovovať z kvapky krvi z prsta hladiny protilaták proti koronavírusu.

Zapojiť chcú bezmála päťtisíc ľudí z ôsmich regiónov Slovenska. Úroveň protilátok budú zisťovať v Bratislave, Komárne, Považskej Bystrici, Čadci, Košiciach, Rimavskej Sobote, Lučenci a Kežmarku.

„V rámci každej lokality prídeme na viacero miest, čiže na každom mieste odoberieme od 100 do 600 vzoriek a okrem toho, že budeme brat krv z prsta, sa ešte každého opýtame základné epidemiologické údaje, či vie o tom, že prekonal covid, či mal test, ak áno, v aký dátum a príznaky, s akými prekonal ochorenie," približuje Bražinová.

Ľudí nebudú pozývať písomne, ale v spolupráci s primátormi a starostami. Oznam o tom, že sa vo vašom regióne robí štúdia a môžete sa zapojiť tak získate napríklad na webe mestskej časti, v obecnom rozhlase alebo v novinách.

Účasť bude anonymná a človek dostane informáciu o tom, či má protilátky a aká je ich hladina. 

Štát si zas od štúdie sľubuje lepšie odhady. Informácie o premorenosti spojí spolu s údajmi o zaočkovanosti. Bude tak ľahšie odhadovať, v akej lokalite hrozí najbližšie týždne vzostup epidémie a vznik nových ohnísk.

Uznávaná infektologička Alena Koščálová ale upozorňuje, aby sme štúdii nepripisovali väčšiu váhu ako má. Hladina protilátok sa totiž vyvíjajú v čase, a teda aj informácie, ktoré z nej získame, budú dočasné.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme štúdia

Dôležité udalosti