Ak ľudia nedôverujú politikom, v krajine je menšia zaočkovanosť, ukazujú prieskumy

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Ďalším závažným problémom je, že na sociálnych sieťach sa šíria dezinformácie.

Zatiaľ čo sa naše nemocnice začínajú plniť ľuďmi, ktorí bojujú o život, krajiny s vysokým stupňom zaočkovanosti rušia pravidlá a obyvateľstvo sa vracia do normálu.

Spojené arabské emiráty patria k najzaočkovanejším krajinám. Aspoň jednu dávku dostalo takmer 93 percent populácie. Odborníci z celého sveta sa tu preto stretli, aby hľadali spôsob, ako prelomiť strach či nezáujem o vakcináciu.

Slovensko má viac ako 12 500 obetí koronavírusu. A stále tie isté pochybnosti: covid je len chrípka, očkovať sa nedáme.

Na Slovensku je plne vakcinovaných približne 43 percent populácie a sme na chvoste v rámci Európy. Alastair Campbell, šéf komunikácie bývalého premiéra Veľkej Británie, hovorí, že záujem o očkovanie klesá, pretože vlády v Európe kladú práva jednotlivca nad verejné zdravie

„Veľmi dôležitý hráči pre posledné obdobie boli politici a vedci. Oni fakticky mali hlavnú odporúčaciu úlohu aj pri vakcinácií. Vidíme, že miera zaočkovanosti v danej krajine závisí od toho, ako vakcináciu odkomunikovala vláda a aká bola ich kampaň,“ uvádza Alastair Campbell.

Z viacerých verejných prieskumov vypláva, že ak ľudia nedôverujú inštitúciám a politikom, krajine je menšia zaočkovanosť. Ďalším závažným problémom je, že na sociálnych sieťach sa šíria dezinformácie.

„Falošné správy sa vďaka internetu šíria oveľa rýchlejšie. Myslím si že jednotlivé vlády by mali poctivejšie a transparentnejšie pracovať. Aby dokázali preklenúť túto zväčšujúcu sa priepasť," tvrdí bývalý britský minister financií Philip Hammond.

Odborníci z celého sveta hľadajú spôsob, ako bojovať proti falošným správam a konšpiračným teóriám. Ľudia by si mali predovšetkým overiť zdroj odkiaľ čerpajú informácie.

„V každom prípade je potrebné zintenzívniť boj a odhaľovanie neprávd na sociálnych sieťach. A v neposlednom rade je tu potreba vzdelávať ľudí ku kritickému mysleniu," uvádza Hammond.

Dôležité je nehádať sa

Potrebná je však aj legislatíva, vďaka ktorej by šíritelia hoaxov boli postihovaní. O zmene pravidiel v uverejňovaní príspevkov na internete hovoria aj samotní zástupcovia sociálnych sietí.

„Musíme jasne povedať, že zmena je potrebná. Už len preto, že sa tu šíria informácie spolu s dezinformáciiami," hovorí Elizabeth Linder z organizácie Behavioural Insights Team

Ak je aj vo vašom okolí niekto, kto stále spochybňuje vakcíny ako aj celosvetovú pandémiu, nehádajte sa s ním ani ho odsudzujte. Nesnažte sa za každú cenu meniť jeho názor.

„Ľudia ktorí odmietajú vakcínu nie sú gangstri. Oni naozaj iba potrebujú aby sa s nimi niekto rozprával a vysvetlil im prečo je vakcinácia tak dôležitá," dodáva David Halpern z Behavioural Insights Team.

Téme sa venoval Dávid Vido.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kampaň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.