Slovensko daruje dva milióny vakcín AstraZeneca

Ilustračná snímka.
Zdroj: javi_indy/shutterstock.com

Vláda rozhodla aj o tom, že nakúpi 10 miliónov antigénových testov.

Slovensko môže iným krajinám darovať 2.071.030 nevyužitých vakcín od spoločnosti AstraZeneca prostredníctvom iniciatívy COVAX. Ich finančná hodnota je vyše 3,7 milióna eur. Návrh schválila vláda na svojom štvrtkovom zasadnutí.

SR si v súlade so zámerom Európskej komisie zakontrahovala viac ako 3,8 milióna dávok vakcíny od AstraZenecy. Z tohto objemu bolo k 4. októbru na Slovensko dovezených 1.567.800 dávok. Z dôvodu expirácie vakcín bolo podľa materiálu darovaných 770.000 dávok vakcíny od AstraZeneca do Ukrajiny, Čiernej Hory, Vietnamu, Taiwanu, Rwandy a Kene. „V súčasnosti už úspešne prebieha darovanie vakcín AstraZeneca Slovenskou republikou na základe bilaterálnych dohôd," uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Vakcíny, ktoré sa majú v rámci iniciatívy COVAX darovať, sa nenachádzajú na Slovensku, ale u výrobcu. SR tak nebude musieť zabezpečiť ich prepravu. „Poskytne iba súčinnosť potrebnú k tomu, aby sa dávky vakcíny, ktoré budú predmetom darovania, prepravili medzi ich výrobcom a COVAX-om," tvrdí MZ.

Vláda nakúpi antigénové testy

Slovensko nakúpi desať miliónov antigénových (Ag) testov v rámci obstarávania realizovaného Európskou komisiou (EK). Nákup schválila na štvrtkovom rokovaní vláda, minister zdravotníctva má na stanovený objem testov uzatvoriť zmluvu, minister financií zabezpečiť a uvoľniť prostriedky na ich nákup.

„Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 naberá na intenzite potreba zabezpečenia dostatočného množstva antigénových testov pre potreby testovania občanov SR, keďže testovanie predstavuje jednu z foriem boja proti pandémii,“ vysvetlilo akvizíciu Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Rezort definoval nielen celkový počet Ag testov, ale aj objemy potrebné pre jednotlivé rezorty - 1,2 milióna testov pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, 4,8 milióna testov pre ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, 1,8 milióna pre ministerstvo hospodárstva a 3,2 milióna testov pre ministerstvo zdravotníctva.

Rezort zdravotníctva pripomenul, že SR sa ako členský štát Európskej únie zapojila do obstarávania na nákup antigénových testov realizovaného Európskou komisiou: SANTE/2020/C3/064. V predmetnom obstarávaní Európska komisia vyhodnotila ako najúspešnejšieho kandidáta testy spoločnosti Siemens - antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, spĺňajúce aj kritériá pre potreby samotestovania.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti