Oddnes seniori nemajú vyhradené hodiny na nákup. Hygienici ich zrušili

Vyhradené hodiny pre seniorov
Vyhradené hodiny pre seniorov Zdroj: TV Markíza

Jedným z dôvodom je aj to, že ich málo využívali.

Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP od pondelka (11. 10.) hygienici v novej vyhláške zrušili. Doteraz mali „seniorské hodiny" vyčleniť prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime Základ.

„K zrušeniu seniorských hodín pristúpilo konzílium odborníkov spolu s ÚVZ z pragmatických dôvodov. Jeden z nich bol, že seniori ich využívali málo, toto opatrenie tak v konečnom dôsledku prevádzky neprimerane zaťažovalo a bolo to neefektívne. Zdôrazňujeme však, že naďalej platí povinnosť prevádzok dodržiavať súbor mnohých protiepidemických opatrení na zníženie šírenia nákazy, ktoré im vyplývajú z platných vyhlášok," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Obchodníciu musia zreteľne vyvesiť oznam o režime

Pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime - základ, OTP, kompletne zaočkovaní.

COVID automat: Prečítajte si, aké pravidlá budú platiť vo vašom okrese

Režim však nemusia vyznačovať napríklad potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov či služby STK a emisnej kontroly.

Za kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky považujú deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku. Lehota bola podľa ÚVZ SR stanovená tak, aby sa osoba vo veku 12 rokov stihla zaočkovať a po očkovaní jej uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti