Ľudí trápi „najhoršia nádcha všetkých čias“. Odborníci si to vysvetľujú takto

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci vo výskume pomenovali päť symptómov, ktoré očkované osoby pociťovali.

Ako to už býva zvykom, postupne štartuje sezóna nádchy a nachladnutia. Mnohí Briti súčasnú nádchu označujú za vôbec najhoršiu všetkých čias.

„Obvykle, keď už som nachladnutý, som bol schopný normálne fungovať. Toto ma však zrazilo. Už sa dávam dohromady viac ako týždeň,“ uviedol pre Mirror jeden z čitateľov.

Podľa odborníkov by však aj u zaočkovaných dvoma dávkami mohlo ísť o tento vírus a nie klasickú nádchu.

Britský výskum totiž naznačil, že prvých päť symptómov podobných nachladnutiu, s ktorými sa zaočkovaní borili a covidom ochoreli, bola bolesť hlavy, nádcha, kýchanie, bolesť v krku a strata čuchu.

„V tejto dobe je veľmi ľahké zameniť nachladnutie za koronavírus, čo môže uľahčiť šírenie vírusu,“ uviedol profesor Tim Spector.

Rovnaké problémy trápia aj Čechov. Portálu TV Nova sa ozvala čitateľka Lucie, ktorú problémy trápili viac ako 14 dní.

V tomto prípade však skutočne šlo o virózu. „Nechala som si po pár dňoch urobiť PCR test, ktorý bol negatívny. Potom som ešte takmer tri týždne zápasila s hrozným kašľom, nádchou a ďalšími problémami,“ uviedla.

Podľa českých expertov za tieto problémy nemôže vakcinácia proti COVID-19. „Očkovanie rozhodne nemôže oslabiť imunitu. To, že tu máme koronavírus, neznamená, že zmizli ostatné choroby,“ povedal pre citovaný zdroj predseda Českej lekárskej komory (ČLK) Milan Kubek.

Jedným z hlavných dôvodov však môže byť oslabená imunita ľudí. „Môže to byť tým, že sme sa nestretávali s inými ľuďmi, nosili respirátory, a tak imunita preto môže byť proti týmto ľahkým respiračným ochoreniam oslabená,“ tvrdí imunológ Václav Hořejší.

Ako upozornil, na vine tiež môžu byť rôzne druhy ochorení. „Môže to byť možno aj tým, že sme práve chytili iný vírus, ktorý spôsobuje nachladnutie, s ktorým sme sa nestretávali. To môže byť podobný prípad, ako keď deti nastúpili do školy a objavili sa epidémie ľahkých respiračných chorôb,“ uzavrel Hořejší.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nádcha

Dôležité udalosti