Vedci si posvietili na výroky Pellegriniho, Fica a Blahu o očkovaní

Robert Fico, Peter Pellegrini a Ľuboš Blaha.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Opoziční politici na Slovensku očkovanie nepodporujú. Niektorí šíria nepravdivé informácie.

Ministerstvo zdravotníctva si posvietilo na výroky opozičných politikov o očkovaní. Vedec Pavol Čekan, virológ Boris Klempa a imunológ Miloš Jeseňák vyvrátili tvrdenia Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Ľuboša Blahu.

Predseda Smeru Fico v septemri vyhlásil: „Poznám aj smrteľné prípady z vlastnej rodiny, keď ľudia po očkovaní padli ako kabele.” Vedec Čekan odpovedá, že Fico nekonkretizoval prípad, o ktorom hovoril, takže nie je možné potvrdiť jeho výrok. Pripomína, že schválené vakcíny sú bezpečné a používajú sa na celom svete.

„Strašiť ľudí podobnými neoveriteľnými príbehmi bez kontextu a základných faktov o očkovaní je absolútne nezodpovedné a nevhodné od významného politika. Takéto niečo nerobia žiadni seriózni politici nikde inde v Európskej únii.

Vo všeobecnosti je úmrtí, ktoré majú skutočný a dokázaný súvis s očkovaním, len minimálne množstvo. Vakcíny sú bezpečné, používajú sa na celom svete a pravdepodobnosť, že sa človeku niečo vážne stane kvôli očkovaniu je mizivá. Najmä v porovnaní s vážnymi rizikami, ktoré predstavuje Covid a to aj pre mladšie vekové ročníky.

Na Slovensku máme doteraz potvrdené 4 úmrtia, kde bol po pitve preukázaný možný alebo pravdepodobný súvis s očkovaním. Do dnešného dňa zomrelo na Slovensku na Covid 12 752 ľudí a celkovo v súvislosti s Covidom viac ako 15 250 ľudí,“ hovorí Čekan.

Následky po covide sú vážnejšie ako vedľajšie účinky vakcín 

Blaha (Smer) zas kritizuje, že evidujeme už vyše tisíc závažných nežiaducich účinkov po očkovaní. Medzi nimi sú hlásené aj infarkt či mozgová príhoda a aj smrť. Virológ Klempa z Biomedicínskeho centra SAV reaguje, že nikto nikdy netvrdil, že vakcíny nemajú vedľajšie účinky. Sú však starostlivo skúmané a inštitúcie o nich otvorene hovoria.

„Vďaka tomu vieme, že vakcíny sú bezpečné. ŠÚKL v súčasnosti eviduje viac ako 1000 podozrení na závažné vedľajšie účinky vakcín proti Covidu pri takmer 2,5 miliónoch zaočkovaných. Slovo “podozrenie” je tam dôležité, pretože do tohto čísla sa ráta všetko, čo ľudia nahlásia. Nie všetko z toho však má skútočnú súvislosť s očkovaním.

Pre porovnanie, viac ako 50-tisíc ľudí bolo na Slovensku hospitalizovaných s Covidom a mnohí z nich majú dlhodobé následky. Je to neporovnateľné riziko oproti zriedkavo sa vyskytujúcim závažným vedľajším účinkom vakcín. Ale hlavne chcem zdôrazniť, že žiadnu lepšiu alternatívu, ako si zásadne znížiť riziko ťažkého priebehu, jednoducho nemáme,“ hovorí Klempa.

Prečítajte si tiež:

Prekonanie COVID-u nezabezpečí nekonečnú ochranu

Imunológ a primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie Miloš Jeseňák vyvracia Pellegriniho tvrdenie, že najnovšie štúdie ukazujú, že tí, ktorí prekonali Covid aj s príznakmi, majú pravdepodobne vyššiu imunitu ako dvakrát zaočkovaní.

„Je pravdou, že prekonanie infekcie zabezpečuje pomerne slušnú ochranu proti ochoreniu COVID-19. Na porovnateľnej úrovni ju dokážu zabezpečiť aj vakcíny, avšak bez riskovania následkov COVID-19. Oba druhy ochrany sú teda účinné, no ani jedna z nich nie je 100-percentná a nekonečná.

S odstupom času po očkovaní klesá ochrana (avšak pretrváva vysoká miera ochrany proti ťažkému priebehu Covidu a úmrtiu) a aj po prekonaní infekcie ochrana klesá, najmä vo vzťahu k nových genetickým variantom vírusu.

Citovaná štúdia z Izraela potvrdila výbornú ochranu po prekonaní, aj po očkovaní. Avšak v prípadoch, kedy došlo k infekcii dávnejšie počas prvej vlny a na začiatku druhej vlny, miera ochrany už nebola až taká výrazná, ako pri prekonaní Covidu tento rok. Najlepšie chránení boli tí, ktorí aj prekonali infekciu a neskôr sa dali zaočkovať.

V prípade verejne známych osôb, ako je pán Pellegrini, nejde len o ich individuálnu mieru imunity. Očkovanie politických lídrov je dôležité aj ako pozitívny signál pre ľudí, ktorí im dôverujú. Verejne známe osoby, ktoré prezentujú negatívny alebo nejasný postoj k očkovaniu, prispievajú k pomalému tempu očkovania a žiaľ ohrozujú zdravie tých, ktorí im veria,“ vysvetľuje Jeseňák.

Prečítajte si tiež:

Rezort zdravotníctva na Facebooku píše, že sme jedna z mála vyspelých krajín, kde sa opoziční politici nepridávajú k očkovaniu. Vyvráteniu niektorých výrokov preto chcú zvýšiť dôveryhodosť ľudí k vakcínam proti COVID-u- Slovensko patrí medzi najmenej zaočkované štáty v Európskej únii.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.