VIDEO: Takto pred rokom Matovič spustil plošné testovanie. Čo hovorili aktéri vtedy a čo hovoria dnes?

Jaroslav Naď informuje o číslach za sobotu.
Jaroslav Naď informuje o číslach za sobotu. Zdroj: TASR

Po testovaní klesol počet pozitívnych. Odborníci však tvrdili, že pomohol najmä lockdown.

Uplynul rok od celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na COVID-19. Počas víkendu 31. októbra a 1. novembra 2020 bolo pretestovaných 3 625 332 ľudí antigénovými testami. S nápadom prišiel vtedajší premiér Igor Matovič v čase, keď druhá vlna začínala stúpať k svojmu vrcholu. Po letnom uvoľnení opäť stúpali počty pozitívnych a plnili sa aj nemocnice. Matovič prišiel s testovaním ako so spôsobom, ako nájsť väčšinu pozitívnych, izolovať ich a zastaviť tak šírenie nákazy. Od testovania si sľuboval, že sa vďaka nemu vyhneme tvrdému lockdownu, ktorý zavádzali postupne všetky krajiny Európy aj sveta.

Na plošnom testovaní sa zhodla celá koalícia a Matovič, vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister práce Milan Krajniak osobne pomáhali na odberných miestach. Tých bolo celkovo otvorených vyše 5-tisíc vo všetkých obciach a mestách Slovenska. Podarilo sa to napriek tomu, že večer pred začatím testovania sa prezidentka Zuzana Čaputová rozprávala s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Danielom Zmekom, ktorý jej oznámil, že nie je možné splniť cieľ.

Výsledok bol spochybňovaný

Po plošnom testovaní počet pozitívnych prípadov skutočne klesol. Krajčí vyhlásil, že sme svetový unikát a Vianoce by sme už mali prežiť v pokojnej atmosfére. Odborníci sa však nezhodovali, či pomohlo primárne testovanie alebo zákaz vychádzania, ktorý bol zavedený počas testovania.

Zhruba mesiac po testovaní sa vírus začal opäť vo veľkom šíriť a pred Vianocami vláda prijala čiastočný lockdown. Ten nezabral a vláda musela rokovať aj počas sviatkov a prijať rozhodnutie zatvoriť krajinu od 1. januára. Celý ten čas bol sprevádzaný sporom Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Podľa Matoviča mal Sulík nakúpiť antigénové testy na ďalšie kolá testovania. Ten však argumentoval, že obstarávanie veľkého počtu testov trvá aj niekoľko týždňov. Od začiatku roka 2021 tak Slovensko, podobne ako iné štáty, zaviedlo prísny zákaz vychádzania a do práce mohli ľudia chodiť len s negatívnymi výsledkami testov, ktoré sa robili zadarmo po celej krajine aj naďalej.

Oslovili sme hlavných aktérov s otázkou, ako hodnotia celoplošné testovanie po roku.

Zdroj: Facebook/Jaroslav Naď

Matovič: Hlupáci budú stále mlieť svoje

Minister obrany Jaroslav Naď, pod ktorého rezort spadal celý projekt plošného testovania, rozhodnutie ani po roku neľutuje. Je presvedčený, že bez testovania by bol počet obetí ešte vyšší.

„Celoplošné testovanie spätne hodnotím, rovnako ako množstvo odborníkov a vedcov, ako dobré rozhodnutie, ktoré zachytilo tisícky infekčných. Vďaka Spoločnej zodpovednosti sa nám podarilo znížiť krivku chorobnosti a som presvedčený, že ak by sme nešli do tohto síce odvážneho, no mimoriadne potrebného a dôležitého kroku, obetí na životoch by bolo omnoho viac,“ hovorí Naď.

Bývalý premiér a dnes už minister financií Igor Matovič si „výročie“ testovania pripomenul na Facebooku. „Machri, ktorí si to pred rokom odmakali. Jasne, hlupáci budú stále mlieť svoje, ale fakty sa poprieť nedajú - plošné testovanie v tom čase na mesiac zastavilo prísun nových pacientov do nemocníc a výrazne na mesiac znížilo počet nových prípadov. A k tomu významne prispeli práve chlapi a žienky na týchto foto. Dik moc,“ odkázal Matovič.

Machri, ktori si to pred rokom odmakali. Jasne, hlupaci budu stale mliet svoje, ale fakty sa popriet nedaju - plosne...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 23. októbra 2021

Testovanie neľutuje ani minister práce Krajniak. Hovorí, že na Orave, Bardejove a Nitre pomocou testov zrazili krivku infikovaných. Je však skeptický, či by podobný nástroj bol účinný aj v súčasnosti.

„Neviem vyhodnotiť, či by to malo význam aj dnes, pretože delta variant je oveľa infekčnejší. Nie som schopný vyhodnotiť, či by to malo zmysel aj dnes,“ dodal minister práce.

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí ďakuje aj po roku všetkým občanom, zdravotníkom a vojakom, ktorí sa testovania zúčastnili. Priznáva, že testovanie sa neskôr stalo politickou a nie odbornou témou. „Ďalšie pretestovania obyvateľov na jeseň sa už vzhľadom na nedostatok testov, ktoré nezabezpečil rezort hospodárstva, neuskutočnilo a vláda ani neschválila na odporúčania pandemickej komisie v decembri prísny lockdown,“ spomína Krajčí.

Víta, že v súčasnosti si ľudia môžu urobiť antigénový test aj sami doma. Podľa exministra krajiny, ktoré antigénové testy naďalej využívajú, lepšie manažujú pandémiu. Ako príklad uvádza Nemecko, ktoré podľa Krajčího zaznamenalo na jar 41-percentný pokles infekcie v populácii, keď testovali antigénovými testami dvakrát týždenne.

Jedným z odborníkov, ktorí testovanie podporili bol aj epidemiológ Martin Pavelka. Jeho štúdia, ktorá skúmala pokles pozitívnych po troch kolách testovania publikoval aj prestížny vedecký časopis Science. V štúdii skúmal vplyv antigénového testovania a ďalších epidemiologických opatrení na vplyv šírenia infekcie.

Inšpirovalo sa nami aj Rakúsko, ktoré po Vianociach plošne testovalo obyvateľstvo. Kto sa testovania odmietol zúčastniť, musel dodržať prísnejšie opatrenia, teda podobne ako aj na Slovensku.

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť zostrih tých najdôležitejších momentov z celoplošného testovania v roku 2020.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.