Martin bude od pondelka v čiernej farbe. Regionálny hygienik navrhuje to, čomu sa minister bráni

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V martinskej nemocnici dostane pacient od piatku (29. 10.) už len neodkladnú a onkologickú starostlivosť.

Delta variant koronavírusu sa vraj najrýchlejšie šíri medzi deťmi. Martin bude od budúceho týždňa v čiernej zóne. Regionálny hygienik hovorí, že aktuálne opatrenia nestačia. Tvrdí, že bez plošného zatvorenia škôl to bude kritické.

V martinskej nemocnici dostane pacient od piatku (29. 10.) už len neodkladnú a onkologickú starostlivosť. Hospitalizácie rastú rýchlejšie a blížia sa k stropu z druhej vlny.

„Museli sme pristúpiť k reprofilizácií ortopedického oddelenia. Aktuálne máme vyhradených pre covid pozitívnych pacientov 73 kyslíkových lôžok, 10 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou, ako aj ďalších 8 highflov lôžok,“ konštatovala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.

Regionálny hygienik Tibor Záborský tvrdí, že delta sa aktuálne najrýchlejšie šíri medzi žiakmi na školách. Oni reťazovito nakazia rodinných príslušníkov i ďalších kamarátov. Je presvedčený, že v čiernych okresoch by mali obmedziť prezenčné vyučovanie a za tri až štyri týždne by sa situácia mohla upokojiť.

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Kapustová potvrdia, že majú veľa pozitívnych detí, ktoré navštevujú príjmovú detskú ambulanciu v nemocnici. Dôvodom je, že ich odmietajú pediatri ošetriť.

„Veríme, že školy zostanú otvorené kým to nie je naozaj nevyhnutné a minimalizovalo sa dištančné vzdelávanie. Dopady, predovšetkým na duševné zdravie, sú potom veľmi výrazné,“ napísal nám v reakcii rezort školstva.

Najväčšie právomoci má regionálny hygienik, pozná najlepšie epidemiologickú situáciu v okrese, ale aj v zariadeniach, kde sú problémy. „Pokiaľ regionálny hygienik sa vyjadrí takýmto spôsobom, vie čo hovorí,“ vysvetlila ohľadne zatvárania škôl epidemiologička Henrieta Hudečková..

Záborský považuje za dôležité aj stúpajúcu krivku výskytu ochorení. Myslí si, že aj ďalšie opatrenia nefungujú celkom tak, ako by fungovať mali.

Reportáž spracovala Zuzana Gadušová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti