Podľa Číny je správa USA o pôvode koronavírusu nedôveryhodná

Laborantka pripravuje vzorky na testovanie koronavírusu.
Zdroj: TASR/AP

Stále tak nie je jasné, či sa koronavírus preniesol na človeka prirodzene zo zvieraťa alebo unikol z laboratória.

Správa o pôvode koronavírusu, ktorej vypracovanie nariadil americkým spravodajským službám prezident USA Joe Biden, je nedôveryhodná.

V nedeľu to vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin, informovala agentúra Reuters.

Podľa správy o pôvode koronavírusu amerických spravodajských služieb zverejnenej koncom minulého týždňa sú obe teórie o pôvode koronavírusu hodnoverné.

Stále tak nie je jasné, či sa koronavírus preniesol na človeka prirodzene zo zvieraťa alebo unikol z laboratória v čínskom meste Wu-chan.

Na zverejnenie rozšírenej správy amerických spravodajských služieb v nedeľu reagovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré na svojej webovej stránke uverejnilo v tejto súvislosti vyhlásenie.

„Opakované klamstvo je stále klamstvo... Vyšetrovanie pôvodu nového koronavírusu je komplexným problémom, ktorý by mal a môže byť prešetrený iba pri medzinárodnej spolupráci vedcov,“ uviedol Wang Wen-pin, podľa ktorého americké spravodajské služby nemajú dobrú reputáciu.

Čína neustále popiera teóriu, že koronavírus unikol z laboratória v meste Wu-chan, v ktorom bol tento vírus v koncom roka 2019 prvýkrát zaznamenaný.

Spoločná štúdia, ktorú tento rok publikovala Čína spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), vylúčila teóriu o úniku vírusu z laboratória a za najviac pravdepodobnú možnosť pôvodu vírusu označila prirodzený prenos na človeka pravdepodobne zo zvieraťa.

Podľa kritikov však počas tohto vyšetrovania nepreverili dostatočne laboratória vo Wu-chane, rovnako ako ani primárne dáta, ktoré sú potrebné na pochopenie toho, ako sa vírus na začiatku prenášal.

WHO minulý mesiac zriadila novú Vedeckú poradnú skupinu pre pôvod nových patogénov (SAGO) a vyzvala Čínu, aby dodala primárne dáta, ktoré pomôžu vyšetrovaniu. Čína to však odmietla a ako dôvod uviedla právo na súkromie pacientov, ktorých sa to týka.

PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti