New York pritvrdil. Zamestnancom, ktorí odmietajú povinné očkovanie, nariadili neplatené voľno

Očkovanie v New Yorku
Očkovanie v New Yorku Zdroj: TASR/AP

Týka sa to ľudí pracujúcich vo verejnom sektore.

Približne 9000 zamestnancov mesta New York si musí vziať neplatené voľno, pretože odmieta povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AP.

Vedenie mesta nariadilo povinné očkovanie proti covidu všetkým zamestnancom verejného sektora vrátane policajtov a hasičov. Povinnosť vstúpila do platnosti od pondelka 1. novembra.

Starosta New Yorku Bill de Blasio oznámil, že „nezaočkovaní zamestnanci dostanú neplatené voľno dovtedy, kým svojmu nadriadenému neukážu potvrdenie o vakcinácii."

De Blasio v pondelok na Twitteri napísal, že zaočkovať sa dalo už 91 percent zamestnancov mesta. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí tak urobili.

Pracovníci z niektorých kľúčových odvetví, ako napríklad polície či hasičského zboru, vyjadrujú nespokojnosť s nariadením o povinnom očkovaní. Odborová organizácia v New Yorku zastupujúca policajtov proti tomuto nariadeniu podala žalobu.

Tisíce hasičov v meste nahlásili absenciu z dôvodu práceneschopnosti, čím vyjadrujú nespokojnosť s opatrením. Šéf hasičského zboru v meste Daniel Nigro oznámil, že mimo prevádzky bolo 18 z celkového počtu 350 požiarnych zbrojníc v New Yorku a na mnohých ďalších bol nedostatok personálu.

Nigro podľa svojich slov hasičov, ktorí oznámili pracovnú neschopnosť, požiadal, aby svoje rozhodnutie prehodnotili. Ich absencia zasiahne obyvateľov mesta i kolegov, ktorí ich budú musieť nahrádzať.

Mesto podľa de Blasia podnikne kroky voči zamestnancom, ktorí na pracovnú neschopnosť nemajú primerané dôvody.


NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.