Sanitky sa prudko plnia nezaočkovanými pacientmi. Ohrozujú pritom aj tých, ktorí potrebujú inú pomoc

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ťažkosti, pre ktoré ľudia volajú, sa od tých v prvých vlnách nelíšia.

Záchranári začínajú siahať na dno svojich síl. Sanitky sa totiž prudko plnia nezaočkovanými pacientmi.

Tí sa v ťažkých časoch dokonca záchranárom priznajú, že ľutujú, že sa nedali zaočkovať. Ohrozená je opäť aj starostlivosť o tých, ktorí potrebujú inú pomoc.

Za jeden deň zaznamenali takmer 270 výjazdov k pacientom s COVID-om. Ide o najvyšší počet zásahov od 27. marca tohto roka.

Ťažkosti, pre ktoré ľudia volajú, sa od tých v prvých vlnách nelíšia - dlhotrvajúce vysoké teploty, malátnosť, bolesti hlavy, sťažené dýchanie až dusenie.

Najväčšiu záťaž hlásia záchranky v čiernych okresoch, a to najmä na severe a na východe Slovenska. Podľa štatistík je už ku covidovému pacientovi každý druhý výjazd.

Rozdiely medzi zaočkovanými a nezaočkovanými sú podľa šéfa záchranárov veľké. Priebeh u nezaočkovaných je zlý, niektorí z nich po príjazde smerujú ihneď na ARO.

Záchranári prevozy konzultujú s operačným strediskom. Ako tvrdia, ak sa niekedy stane, že najbližšia nemocnica miesto nemá, musia cestovať niekoľko kilometrov ďalej. Náročné sú aj prevozy z nemocnice do nemocnice.

Záchranári nemajú špeciálne sanitky pre pacientov s COVID-om. Pacient s iným problémom je tak často v nevýhode. Približne polhodinu navyše treba na to, aby sanitku pripravili na ďalší výjazd.

Viac v reportáži Zuzany Holienčíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuzana Holienčíková

Dôležité udalosti