Veľké obavy WHO: V Európe zomrie na covid ďalších pol milióna ľudí

Viaceré krajiny hlásia rekordný nárast počtu nových nakazených.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila v piatok „veľké obavy" v súvislosti s rastúcim počtom prípadov nákazy koronavírusom v Európe. Varovala, že do začiatku budúceho roka by v tomto regióne mohlo dôjsť k ďalšiemu pol miliónu úmrtí na ochorenie COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

„Súčasná rýchlosť šírenia nákazy v 53 krajinách európskeho regiónu vyvoláva vážne obavy," uviedol riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Dodal, že jedna spoľahlivá prognóza očakáva do februára „ďalších pol milióna úmrtí na COVID-19", ak by súčasný vývoj pokračoval.

Podľa Klugea za prudký nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom môže nedostatočná zaočkovanosť proti vírusu a uvoľňovanie protipandemických opatrení.

V európskom regióne WHO, ktorý zahŕňa 53 krajín a teritórií vrátane Ruska či Turecka, dosiaľ zaznamenali 78 miliónov prípadov nákazy koronavírusom.

Slovinsko a Chorvátsko hlásia rekordný prírastok počtu infikovaných

V Slovinsku pribudlo za stredu 4511 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je vôbec najvyšší denný prírastok prípadov od začiatku pandémie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra STA s odvolaním sa na oficiálne údaje.

Za stredu bolo vykonaných 10 156 PCR testov, ich pozitivita dosiahla vyše 44 percent, ukazujú údaje slovinského Národného ústavu verejného zdravia (NIJZ).

Počet pacientov s covidom v nemocniciach sa zvýšil na 735; dovedna 169 pacientov sa nachádza na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Plne zaočkovaných je viac než 1,12 milióna (53,2 percenta) obyvateľov.

V Chorvátsku potvrdili za posledných 24 hodín rekordných 6310 nových prípadov nákazy koronavírusom, informovala chorvátska televízia HRT s odvolaním sa na neoficiálne zdroje.

Stúpol takisto počet hospitalizovaných osôb. V súčasnosti je v chorvátskych nemocniciach 1643 pacientov, z toho 198 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

KODAŇ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti