Druhý deň za sebou má Nemecko rekordný počet prípadov covidu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kira Hofmann/DPA via AP

Íné európske krajiny sú na tom ešte horšie.

V Nemecku v piatok už druhý deň po sebe evidujú rekordný denný počet prípadov infekcie koronavírusom. Podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) hrozí teraz nezaočkovaným obyvateľom krajiny „veľmi vysoké" riziko nákazy, informovala agentúra AP.

V Nemecku v piatok zaznamenali 37 120 novonakazených, čím bol prekonaný rekord z predchádzajúceho dňa, keď ich zaevidovali 33 949. Rekordný počet prípadov infekcie pritom naposledy v Nemecku zaznamenali vlani 18. decembra — v spolkovej republike vtedy pribudlo 33 777 prípadov nákazy.

Rekordné počty novonakazených v posledných dňoch sú zrejme spôsobené časovým posunom v testovaní, ktoré zapríčinil pondelkový štátny sviatok.

Sedemdňová incidencia – teda počet nakazených na 100.000 obyvateľov — dosiahla za uplynulých sedem dní hodnotu 169,9, čo je viac než týždeň predtým, keď táto hodnota bola na úrovni 139,2 prípadov na 100.000 obyvateľov. Stále je to však menej než v iných európskych krajinách.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo tiež 154 úmrtí. V Nemecku tak od začiatku pandémie evidujú už 96.346 úmrtí v súvislosti s covidom.

RKI vo svojej týždennej správe, ktorá vyšla vo štvrtok, uviedla, že zdravie nezaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných ľudí je teraz vystavené veľmi vysokému riziku.

Nemecké úrady naliehajú na nezaočkovaných obyvateľov, aby sa dali zaočkovať. V regiónoch s nízkou zaočkovanosťou je totiž stále väčšia záťaž na zdravotnícky systém i na počet lôžok vyhradených pre pacientov s covidom.

V Česku podľahlo covidu ďalších 27 ľudí

Dovedna 27 ľudí zomrelo v spojitosti s covidom v Českej republike počas štvrtka. Deň predtým zaznamenali 40 úmrtí, čo bolo najviac za jeden deň za pol roka, informoval v piatok český spravodajský server Novinky.cz.

Od začiatku novembra pribudlo dovedna 131 úmrtí, v priemere 33 za deň.

Česko je s 22 úmrtiami s covidom na milión obyvateľov za uplynulé dva týždne na začiatku druhej desiatky v rebríčku najviac postihnutých krajín v EÚ. Pred mesiacom mala ČR ešte jednociferný počet úmrtí s covidom. V polovici októbra to bolo desať za deň, 25. októbra 20, 31. októbra 30 a 3. novembra 40.

Podľa štatistík zomierajú predovšetkým starší ľudia – očkovaní i neočkovaní, i keď u neočkovaných je priemerný vek o niečo nižší. Za štvrtok zomrelo s covidom 18 zaočkovaných a deväť nezaočkovaných pacientov.

Vo štvrtok podľa servera iDNES.cz pribudlo 8419 nakazených, čo bolo menej než v predchádzajúcich dňoch, ale o polovicu viac než pred týždňom – vtedy však bol štátny sviatok.

Koronavírusom sa v Maďarsku nakazilo 6804 ľudí

V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 6804 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a komplikáciám spôsobeným ochorením COVID-19 podľahlo 83 pacientov, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet infikovaných v rámci koronavírusovej pandémie stúpol na 892.164 osôb a počet obetí covidu dosiahol 31.184.

Aktuálne je nakazených 56.260 ľudí. Hospitalizovaných je 3629 covidových pacientov, z ktorých 366 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti