Odporúčania verzus realita. Vláda sa chystá totálne odignorovať návrhy odborníkov z konzília

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podľa vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera vláda zapracuje len jedno opatrenie navrhnuté odborníkmi.

Po tom, ako konzílium odborníkov vydalo odporúčania nových epidemických opatrení, dôjde k ich zmenám. Otázkou ale naďalej zostáva, aká bude ich finálna podoba. Koaličná rada sa totiž v podnelok (8. 11.) večer zhodla na niekoľkých bodoch, ktoré sa od zoznamu expertov líšia a sú miernejšie.

Politici na rozdiel od odborníkov napríklad nechcú obmedziť pohyb neočkovaných v čiernych okresoch, taktiež nezvažujú obmedziť prerušované vyučovanie v najkritickejších regiónoch a ani platiť zvýhodnenú PN-ku pri ochorení COVID-19 zaočkovaným.

Možné zmeny oznámil premiér Eduard Heger v pondelok v noci na sociálnej sieti. Chýba medzi nimi aj zváženie povinného očkovania pre vybrané skupiny obyvateľstva alebo zákaz osláv.

Naopak, pribudnúť by mali oprávnenia pre Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) a políciu. Tí budú mať na mieste právo udeliť blokovú pokutu alebo rovno uzatvoriť podnik.

Členovia konzília odborníkov zatiaľ nekomentujú opatrenia, ktoré zverejnil premiér. Podľa našich informácií sa k nim vyjadria až vtedy, keď budú mať v rukách presné znenia pravidiel a oficiálne podklady.


Minister Vladimír Lengvarský ešte v pondelok ráno uviedol, že stojí za návrhmi expertov. Nezavrhol ani spomínané obmedzenie pohybu, teda lokálny lockdown v čiernych okresoch pre nezaočkovaných ľudí.

Napriek avizovaným zmenám sa do praxe ale podľa všetkého dostane iba jediné opatrenie, ktoré navrhovali odborníci. Ide o povinné zavedenie a kontrolu COVID-pasov.

„Naším cieľom je prijať také kroky, ktoré budú viesť k ochrane zdravia a životov ľudí. Včerajšie rokovanie bolo na Úrade vlády o predmetnej problematike korektné a profesionálne so zreteľom spoločného cieľa. O komplexných záveroch ich uvedenia do praxe budeme informovať následne spoločne s cieľom poskytnúť verejnosti finálnu informáciu,“ komentoval rezort v utorok.

Detaily nových opatrení by mali byť známe v stredu (10. 11.), kedy sa stretne Hegerov kabinet. Premiér uvidedol, že vláda bude komunikovať aj to, ako presne budú prebiehať kontroly hygienikov v teréne a aké budú výšky sankcií pre tých, ktorí platné pravidlá nebudú dodržiavať.


BRATISLAVA/kk, rk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti