P. Čekan sa vyjadril k aktuálnej situácii. V hre je viacero zlých scenárov, varuje

Pavol Čekan.
Zdroj: TASR

Vylúčený podľa neho nie je ani kolaps zdravotníctva.

Vedec Pavol Čekan reagoval na rekordné čísla infikovaných, ktoré Slovensko dosiahlo v utorok (9. 11.). Upozorňuje, že situácia sa ešte zhorší a čísla pozitívnych i hospitalizovaných pacientov v nemocnici ešte pôjdu hore.

Čo sa bude diať v nasledujúcich týždňoch, je podľa slov vedca ťažké odhadovať. Nie je vylúčené, že dôjde ku kolapsu zdravotníctva v niektorých regiónoch alebo takmer všade.

„Všetko môže byť horšie, než si dnes dokážeme predstaviť, ale aj lepšie. Veľmi závisí, čo spravíme ako spoločnosť v nasledujúcich dňoch/týždňoch a či to naši zdravotníci vydržia. Modlím sa, aby našli dostatok síl, aby ten nápor pacientov zvládli, pretože boj s vírusom pred nemocnicami prehrávame,“ uviedol na sociálnej sieti.

Tvrdí tiež, že dnes už situácia jasne volá po odvážnych riešeniach. „Žiaľ, dostali sme sa do situácie, že ak chceme zachrániť veľa ľudských životov, v hre je všetko: povinné očkovanie, silné protipandemické opatrenia, lockdown, atď,“ hovorí.

Ak sa nezmení prístup k riešieniu krízy, príde podľa slov Čekana katastrofa, kolaps zdravotníctva, humanitárna kríza.

Upozorňuje, že mnohí sa rozhodli nesprávne, keď vakcínu odmietli. „Ale bolo to ich slobodné a dobrovoľné rozhodnutie. Teraz nastal čas, buď svoje rozhodnutie zmeniť, pomôcť sebe, okoliu, Slovensku, alebo brať za to plnú zodpovednosť. Inej cesty niet,“ dodáva.

Vyjadril ľútosť nad tým, kam sa krajina dostala. Ospravedlnil sa tým, ktorí sú zodpovední a solidárni, chránia sa, „že to musia zažiť zas a znova“. „Ospravedľňujem sa všetkým lekárom, sestrám a zdravotníkom, že sme ich znova dostali do katastrofálnej situácie. Prajem vám všetkým hlavne veľa zdravia, v prípade ochorenia ľahký priebeh infekcie a držte sa,“ uzavrel slovenský vedec.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pavol čekan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.