Očkovanie či testy zamestnancov môžu začať kontrolovať už v piatok

Ilustračný záber.
Zdroj: TASR - František Iván

Poslanci posunuli opatrenia do druhého čítania. Pozrite si ich prehľad.

Zmena protipandemických opatrení nastane na Slovensku už počas najbližších dní. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po zasadnutí vlády priblížila, že zamestnávatelia by mohli zaviesť nový režim už v piatok (12. 11.).

Pripomenula totiž, že legislatívne zmeny ako právny rámec sú účinné dňom vyhlásenia. Poslanci v prvom čítaní vo štvrtok (11. 11.) popoludní schválili vládny návrh. Zákon pôjde rovno do druhého čítania, definitívne by ho mohli schváliť v piatok. Zmeny tak sú otázkou niekoľkých hodín.

Zamestnávatelia budú mať podľa Kolíkovej teoreticky už v piatok a v sobotu právo zistiť, aký je stav na pracovisku, teda koľko zamestnancov je zaočkovaných alebo prekonalo ochorenie COVID-19 a podľa toho zorganizovať prácu.

Novela hovorí o tom, že zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Zavedie sa tak režim OTP.

Vyhláškami hlavného hygienika sa po hlasovaní parlamentu upravia ďalšie opatrenia, napríklad otvorenie prevádzok a ubytovacích zariadení v čiernych okresoch pre zaočkovaných zákazníkov. Po uznesení vlády prídu do platnosti, ministerka Kolíková hovorí v tejto súvislosti o pondelku.

Vláda tiež sľubuje, že zabezpečí dôslednú kontrolu všetkých opatrení. V článku si pozrite prehľad najdôležitejších krokov, ktoré majú pomôcť v boji s nákazou na Slovensku.

Ďalšie opatrenia na pracovisku

Okrem kontroly v režime OTP bude zamestnávateľ musieť po novom dvakrát týždenne testovať svojich zamestnancov. Štát do konca novembra preplatí alebo poskytne potrebné testy.

V čiernych okresoch budú môcť v prevádzkach pracovať aj nezaočkovaní zamestnanci, ktorí neprekonali ochorenie. Budú však musieť byť testovaní a po celý čas s respirátorom, ktorý prekryje ich horné dýchacie cesty.

Pre zamestnancov bude odporúčaná práca formou home office, ak to zamestnanie občana umožňuje.

Pandemická PN sa zrovnoprávni s klasickou PN pri iných ochoreniach.

Hromadné podujatia

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí budú povinní kontrolovať dodržiavanie opatrení a okrem dokladu o očkovaní/testovaní/prekonaní ochorenia budú môcť na verifikáciu údajov skontrolovať aj doklad totožnosti.

Ak sa kontrolovaná osoba odmietne preukázať dokladom totožnosti alebo dokladom o očkovaní/testovaní/prekonaní, prevádzkovateľ alebo organizátor bude mať povinnosť odmietnuť mu vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie.

Ak osoba po vstupe do prevádzky alebo na podujatie poruší opatrenia uvedené vo vyhláške, prevádzkovateľ alebo organizátor bude mať právo ho vykázať.

Pokuty a sankcie

Pri porušení stanovených pravidiel budú mať pracovníci RÚVZ právo udeliť blokovú pokutu a zatvoriť prevádzku na 30 dní.

Pracovník RÚVZ môže požiadať PZ SR o súčinnosť pre uzatváraní prevádzky po zistení nedostatkov.

Opakované nerešpektovanie zatvorenia prevádzky bude považované za závažné porušenie. V takom prípade živnostenský úrad zruší živnostenské oprávnenie.

Až na 1 000 eur. sa zvyšuje pokuta v blokovom konaní za sfalšovanie Covid passu, resp. iného dokladu o očkovaní, testovaní a prekonaní.

Tiež sa zvyšuje pokuta až na 1 000 eur za urážku aleboútok na zdravotníkov

Pre zdravotníkov a nemocnice

V nevyhnutnom prípade bude možné nariadenie pracovnej povinnosti.

V prípade potreby bude možné povolanie zložiek v odbore sanitár ozbrojených síl a využitie členov ozbrojených síl.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s nemocnicami reprofilizuje potrebný počet lôžok v predstihu na zabezpečenie adekvátnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov s COVID-19.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zamestnávatelia

Dôležité udalosti