Ak sa necháte zaočkovať v Amerike, máte problém. Nedostanete covid pas

Ilustračný záber.
Zdroj: TASR - František Iván

Potvrdenie o očkovaní z Ameriky je podľa ministerstva zdravotníctva ťažko overiteľné a ľahko sfalšovateľné.

Ak sa na Slovensku zaočkujete americkou vakcínou, dostanete digitálny COVID pas. Ak sa však zaočkujete americkou vakcínou v Amerike, máte problém. V tejto paradoxnej situácii sa ocitli mnohí Slováci, ktorým to spôsobuje nemalé ťažkosti nielen pri cestovaní.

Lívia odcestovala do USA tesne pred vypuknutím pandémie. Za oceánom sa dala aj zaočkovať vakcínou od Pfizeru. Po návrate na Slovensko bola prekvapená, keď chcela získať európsky COVID pas.


Rovnakú skúsenosť má aj Juraj, ktorému v Amerike dali potvrdenie o očkovaní. Stále však nemá klasický COVID pas. Hrozí tak, že napríklad v reštaurácii alebo na kultúrnom podujatí mu americké potvrdenie nemusí stačiť.

Potvrdenie o očkovaní z Ameriky je podľa ministerstva zdravotníctva ťažko overiteľné a ľahko sfalšovateľné. Len na základe neho nie je možné vydať digitálny COVID preukaz platný v celej EÚ.

Ľuďom zaočkovaným v Amerike minister zdravotníctva sľúbil, že čoskoro sa dočkajú európskych COVID pasov. Stačí, ak na overenie pošlú všetky doklady spolu s kartičkou, kde je očkovanie zapísané.

USA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti