Hygienici odporúčajú, aby mal rúško nasadené aj zosnulý

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Pracovníci pohrebných služieb tvrdia, že je to zbytočné.

Úmrtia na covid pribúdajú a s nimi aj záujem o pohrebné služby. Minulý rok bol previerkou ich kapacít. Pohrebné služby sa teraz musia popasovať s treťou vlnou, ale aj rôznymi nariadeniami. Napríklad, že aj zosnulý by mal mať rúško, keď s jeho telom po úmrtí manipulujú.

Začiatok roka bol na Slovensku mimoriadne dramatický – tisícky úmrtí na covid a obrovský nápor na hrobárov aj výrobcov rakiev.

Je polovica novembra a tretia vlna ukazuje nepríjemné štatistiky. Denne podľahnú covidu desiatky ľudí.

„Počet nebohých a teda aj pohrebov stúpol dvoj až trojnásobne,“ hovorí Stanislav Kopko z košickej pohrebnej služby.

S pochovávaním zatiaľ problém nie je – pohrebné služby sa poučili z minulosti.

V Bratislave využili leto a na tretiu vlnu sa pripravili, technicky aj personálne. Napríklad kapacitu chladiarenských boxov rozšírili štvornásobne a posilnili aj pohrebné tímy.

Momentálne nie je na nitrianskom cintoríne ani jedno externé chladiace zariadenie. Mesto ale nevylučuje, že ak sa situácia s úmrtiami zhorší, návesy sa na cintorín opäť vrátia.

Od februára platí usmernenie, podľa ktorého má mať na sebe rúško aj zosnulý.

„Môže dochádzať k vytlačeniu vzduchu z dýchacích ciest, kde sa môže nachádzať vírus. Cieľom tohto opatrenia je ochrana osôb, ktoré s telom manipulujú,“ vysvetľuje Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Podľa pracovníkov z pohrebných ústavov je ale toto nariadenie zbytočné. Ich pracovníci používajú ochranné prostriedky ako sú plášte či rukavice.

Viac v reportáži


NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti