Zaočkovaní a nezaočkovaní nešíria koronavírus rovnako. Tu je jasné vysvetlenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Ide o veľký rozdiel.

Argument, že zaočkované osoby šíria koronavírus rovnako ako nezaočkované je hlúposť. Tvrdí to slovenský farmaceut Marek Kajan, ktorý spravuje instagramový profil Očami farmácie. Presné vysvetlenie procesu uvádza na príklade dvoch vymyslených postáv, Adely a Mariána. Kým Adela je zaočkovaná, Marián o vakcínu záujem nemá.

„Adela a Marián sú vystavení rovnakej dávke vírusu v rovnakom čase a vírus vchádza do ich dýchacích ciest,“ opisuje.

Vírusové častice v tele Mariána hľadajú bunky, ktoré by mohli napadnúť. Keď vírus bunku nájde a vstúpi do nej, začne sa rýchlo replikovať. V istom bode je už vírusu toľko, že sa stáva nákazlivým. Zvyčajne 24 až 48 hodín pred objavením príznakov.

Na druhej strane odborník približuje, ako s vírusovými časticami bojuje telo zaočkovanej Adely. „Nájsť bunky, ktoré by mohli napadnúť, je náročnejšie, pretože imunitný systém (najmä neutralizačné protilátky) vírus rozpozná a rýchlo ho zničí,“ uvádza.

Dôležité podľa farmaceuta je, že v prípade Adely je zničený ešte pred vstupom do jej buniek, a preto sa nemôže replikovať. A keďže sa nemôže replikovať, Adela sa nestáva nákazlivá.

Priblížil, že tento jav sa nazýva „sterilizujúca imunita“, ktorá v prvom rade zabraňuje infekcii. Nie každý zaočkovaný získa sterilizačnú imunitu, ale vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pomáhajú približne o 50 až 75 percent znížiť riziko počiatočnej infekcie.

„A toto je dôvod, prečo očkovanie zlepšuje situáciu. Nemôžete totiž preniesť infekciu, ktorú nikdy nedostanete,“ dodáva farmaceut.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti