Kristína Tormová vymyslela úspešnú očkovaciu kampaň: Zdieľala nás prezidentka, ďakoval nám aj premiér

Kristína Tormová.
Zdroj: Jana Gombošová

Do kampane sa pridali desiatky známych tvárí a ich počet stále stúpa.

Spolupráca pre Slovensko. Pod jednotným označením na sociálnych sieťach sa pred pár dňami spojili mnohé známe tváre a verejne tak podporili očkovanie proti koronavírusu. Kampaň odštartovala herečka, spisovateľka a podnikateľka Kristína Tormová. Na to, aby niekto vyzval ľudí prísť sa zaočkovať, musí byť podľa nej psychicky pripravený. Vlna negatívnych správ a nenávisti je totiž pri podobných témach obrovská. V rozhovore hovorí, že slovo „influencer“ sa často mylne zamieňa s niekým, kto sa odfotí s produktom, fotku vyretušuje a príspevok označí heštegom #spolupraca. Často je za tým viac.

V rozhovore sa dozviete aj:
Prečo sa rozhodla spojiť sily so známymi tvárami
Či zazlieva nečinnosť tým, ktorí sa ku kampani nepridajú
Či kampaň nahrádza prácu štátu
Koľko negatívnych reakcií musela zniesť
Čo znamená, keď influencerovi „odídu ľudia“

Chceli ste sa dať zaočkovať, hneď ako to bolo možné?

Áno, vyklikávali sme sa ako náhradníci, hneď ako to bolo možné. Manžel sa bol zaočkovať vo Zvolene, kde sa mu ušlo miesto. Ja som si ešte preverovala, či sa môžem očkovať, keďže som dojčila. Hneď ako som zistila, že je to nie je kontraindikácia a je dokonca pravdepodobné, že synovi môžem odovzdať protilátky cez mlieko, išla som sa zaočkovať priamo na štadión v Bratislave.

Sú na tom podobne aj vaši blízki? Stalo sa vám, že ste museli niekoho presviedčať?

Keď sa moji rodičia dostali k termínu, boli sme všetci veľmi dojatí a vďační. Bol to veľký pocit úľavy a padol mi kameň zo srdca. Sú totiž riziková skupina a otec má aj rizikové povolanie, kde sa nemôže chrániť respirátorom či rúškom. Z najbližšieho okolia som nemusela presviedčať nikoho, všetci sme to vnímali rovnako.

A z pracovného prostredia?

Mám nezaočkovaných kolegov, s ktorými pravidelne pracujem a chodím sa kvôli nim každý jeden raz testovať. Tým som sa snažila zbierať argumenty, prečo sa očkovať, ale nevnímajú ich. Nikoho nepresviedčam. Len mi vlastne naivne ani nenapadlo, že by sa niekto netešil z toho, že existuje vakcína.

Po nápore na očkovacie centrá z jari a začiatku leta klesol záujem o vakcínu. Čo vnímate ako hlavný problém, pre ktorý ju veľa ľudí na Slovensku stále odmieta?

Mysleli si, že sa pandémia už nevráti. Slová odborníkov sa zrejme naozaj nedostanú ku každému, dokonca ani základné informácie. Ako hlavný problém vnímam dezinformácie, nedostatok kritického myslenia medzi ľuďmi a, samozrejme, aj fakt, že si na pandémii politici budujú kariéru. Vieme, koľko majú tí, čo očkovanie nepodporujú, voličov. Prečo by nemali ľudia veriť svojim lídrom. Smutný príbeh. Neskutočne ma to irituje. K ich voličom sa nedostane ani len to, že COVID-19 prekonali a že to je „strašná choroba”. Dokonca ani to, že sú podľa všetkého vlastne zaočkovaní.

Výzvu známym ľuďom, aby verejne na sociálnych sieťach podporili očkovanie, adresoval primár Milan Kulkovský. Prečo ste sa rozhodli na jeho slová reagovať a takúto kampaň rozbehnúť?

To bola dobrá zhoda náhod. Deň predtým, ako dal pán Kulkovský výzvu, som natočila na svoj Instagram instastories (krátke videá, pozn. red.). Ďakovala som na nich všetkým influencerom, ktorí sa neboja „rýpať“ v situácii týchto dní, ktorí svoj vplyv využívajú na boj proti koronavírusu. Vzápätí som cez Facebook kontaktovala Jakuba Godu, ktorý okrem iného spravuje sociálne siete ministerstva zdravotníctva, či by iniciatívu influencerov podporili. Na druhý deň mi pán Goda poslal odkaz na príspevok pána Kulkovského so slovami: „Takéto niečo?“

Čo nasledovalo potom?

V tom momente som okamžite a nadšene kontaktovala pána doktora a rozposlala influencerom môj text s výzvou. Je fantastické, že sme sa takto stretli v jeden moment, pretože sme získali veľkú podporu lekárov a odborníkov. Práve toto sme potrebovali. Ako vravím, dobrá zhoda náhod.

Slovo influencer je často nadávkou

Vnímate to tak, že spolu s inými známymi osobnosťami nahrádzate prácu štátu?

Nie. Len robíme to, za čím si stojíme, čo nás zaujíma a uvedomujeme si svoj vplyv. Chceme ho využívať zmysluplne. Prácu štátu skutočne nemám chuť nahrádzať.

Myslíte si, že štátna kampaň je dostatočná? Známe osobnosti sa pripojili aj do kampane ministerstva, no podobný výtlak, aký zaznamenávate vy, nemala.

Nie, nemyslím si, že je dostatočná. Ja nemám televíziu, kampaň ma ani nezasiahla. Asi nie som cieľovka. Teraz, prosím, čítať s pochopením a s „nadsádzkou“: My si doma robíme srandu, že najlepšiu kampaň aj tak urobila Dominika Cibulková. Je to humor, ale je to svojím spôsobom pravda. Sama však neviem, ako by som vymyslela štátnu kampaň, aby zasiahla každého. Neviem. Niektoré veci asi netreba robiť pod hlavičkou niekoho, možno ich treba robiť spontánne. Ľudsky, lebo človek chce.

V čom politici podľa vás pochybili?

Ktorých konkrétne máte na mysli (smiech)? Ja si myslím, že sa tu chybí od začiatku. Na druhej strane neviem, nech to vyznieva akokoľvek alibisticky, čo by som robila, keby som bola vo vedení krajiny a ocitla sa v celosvetovej pandémii. Avšak odhovárať od očkovania a šíriť dezinformácie považujem za „prúser“, ktorý prekročil už všetky hranice a hlavne hranice ľudskosti.

Herci, speváci, komici, moderátori, influenceri - ku kampani sa pridala naozaj široká škála osobností. Každý z nich napísal svoj osobný príbeh či postreh, ktorý vyústil do výzvy na očkovanie. Čakali ste takúto odozvu?

Slovo influencer je u nás často nadávkou. Ľudia sa pri ňom pohŕdavo „uchechtnú“. Majú pocit, že influencer je človek, ktorý sa len odfotí s produktom, fotku vyretušuje, má k tomu zľavový kód a je veľmi bohatý. A na konci príspevku má napísané #spolupraca. Preto som aj vymyslela hešteg v znení, v akom ho poznáte. Nevidia, čo je za tým, preto to nikomu nemôžem zazlievať. Môžem sa len snažiť robiť to tak, aby bolo evidentné, že je to aj o niečom inom.

V mojej bubline mám influencerov, ktorí sa neživia prevažne Instagramom. Oslovila som ich približne 130 a napísala som im či obvolala ich a s malou dušičkou čakala, či iniciatívu podporia. Osemdesiat percent z nich zareagovalo a bez najmenších pochybností sa s nadšením pridali. Oslovovala som ľudí, ktorí tieto témy komunikujú od začiatku, len vždy to bolo také rozsypané v čase a po internete. Takto pokope to zarezonovalo. V tomto momente, pár dní po štarte kampane, má označenie #spolupracapreslovensko 278 príspevkov, plus v instagramových príbehoch je tých príspevkov ešte viac. Nestíham to však sledovať.

V každom príspevku tiež osobnosti označujú aj profil ministerstva zdravotníctva. Prečo to robia? Je do kampane nejakým spôsobom zapojené?

Ľudia si asi myslia, že je to spolupráca s ministerstvom zdravotníctva. To sa však vtipne vyjadrilo: „Veľmi radi by sme si za toto pripísali zásluhy, ale nemáme ich.“ Všade označujeme ministerstvo zdravotníctva len preto, aby sa im to objavovalo, čím ich nenásilne nútime, aby naše príspevky zdieľali (smiech). Zdieľala nás aj pani prezidentka Zuzana Čaputová, ďakoval nám aj pán premiér Heger. A my ďakujeme za podporu.

Známy človek v sebe môže mať vnútornú stopku. Napríklad, že o podobne citlivých témach nechce hovoriť nahlas a má aj obavy, že niektorí priaznivci sa mu otočia chrbtom. Ako vnímate, keď sa k očkovaniu nechcú verejne vyjadriť? Zazlievate im to?

Nie. Je to každého osobná vec a o to som vďačnejšia tým, ktorí to majú inak. Je kopec ľudí, ktorí na sociálnych sieťach propagujú veci, s ktorými sa nestotožňujem, oni zase s tými mojimi.

Chcem povedať, že ľudia sa podľa mňa neboja ani tak o to, že im odídu followeri, skôr sa boja „hejtu“ a agresivity. Vyhrážania a nadávok. Lebo také sú reakcie na tieto témy. Pozriete si na Facebooku hociktorý príspevok od ktoréhokoľvek influencera, ktorý sa zapojil. To sú veci, na ktoré treba byť veľmi odolný. Takto pod spoločnou hlavičkou je aj tá nenávisť ľahšie znesiteľná, lebo sa podporujeme navzájom. Sme v tom spoločne.

Zazlievam však vyjadrenia influencerov s množstvom sledovateľov, ktorí šíria hoaxy a dezinformácie. Tým, ktorí sa vysmievajú témam COVID-u. Jedna taká pani ma vlastne aj inšpirovala k tomu, aby som vymyslela túto iniciatívu, za čo jej veľmi ďakujem.

Prezradíte, kto to bol?

Na čo? Som presvedčená o tom, že pozornosť by sme mali sústrediť iným smerom. Ja takých ľudí ani nekontaktujem, nemá to význam.

Nenávisť je obrovská, no podpora väčšia

V najnovšom príspevku na Instagrame ďakujete odborníkom a osobnostiam, ktoré sa k iniciatíve pridali. Avšak upozorňujete, že na profile vypínate možnosť komentovať príspevky, keďže ste okrem priaznivých reakcií dostávali i vulgárne, cynické alebo konšpiračné správy. Koľko ich bolo?

Veľa. A niektoré poputujú k polícii. No oveľa viac bolo tých pozitívnych. Podpora od ľudí, ktorí sa k nám pod heštegom #spolupracapreslovensko pripojili, je veľká. Veľmi si to vážime a vieme, že to nie je samozrejmosť. Teraz sa nám tu zjavil taký „nešvár“, že ľudia, ba aj niektorí „kolegovia“, píšu, že je to zaplatená kampaň. Smejú sa a pýtajú sa, koľko sme zarobili. Je to smutné, ale rozumiem tomu, že to tak niekto, môže vnímať. Mnohí si nevedia prestaviť, že sa niečo deje len z presvedčenia, lebo sú zvyknutí uverejňovať len platené spolupráce. Nepoznajú iné možnosti influencu, teda vplyvu, takže pre nich môže byť sci-fi, že niečo podobné môže vzniknúť len tak.

Takmer všetci ľudia, ktorí sa do iniciatívy zapojili, sú influenceri, ktorí pravidelne podporujú rôzne neziskové projekty, združenia, charitu, občianske iniciatívy, takže niečo takéto pre nich vôbec nie je výnimočné. Napríklad v mojom prípade tvorí nezisková podpora múdrych vecí a „OZ-iek“ približne 25 percent môjho obsahu. Je to niekedy na nervy, ale ja to mám tak, že si neviem predstaviť nezdieľať pomoc, ak mám na to platformu. Myslím, že to tak má väčšina z nás. Obracajú sa na nás s rôznymi projektmi nonstop, približne dvakrát týždenne.

Niektoré osobnosti zapojené do kampane už aj priznali, že po pridaní k iniciatíve stratili sledovateľov. Vy ich máte na Instagrame , kde ste najaktívnejšia, momentálne viac ako 139-tisíc. Zmenil sa tento počet pred kampaňou a po nej?

Ja sa k noseniu rúšok, k boju proti extrémizmu, očkovaniu či iným nepopulárnym témam venujem pravidelne, takže mne sledovatelia a sledovateľky striedavo ubúdajú a pribúdajú stále. Naozaj mi nezáleží na tom, koľko ľudí odíde. Väčšinou som rada, že odídu, lebo sa mi prečistí profil od „hejterov“ a agresívnych trollov. Priznám sa, nesledovala som, koľko ich teraz odišlo a koľko prišlo. Ale pozriem sa na štatistiky. Vidím, že ma prestalo sledovať 437 ľudí, začalo 249 nových.

Pár som ich zablokovala, lebo porovnávať očkovanie k fašizmu a čítať donekonečna ako mojej známej koňa bratranec mal po očkovaní na celom celučičkom tele krvné zrazeniny, ma naozaj nebaví. Šírenie dezinformácií na svojej platforme podporovať odmietam. Navyše takíto ľudia píšu veľmi agresívne a to sa asi nikomu nepáči.

Čo pre influencera znamená, ak od neho „odídu ľudia“?

Sociálne siete je trochu paralelný vesmír. No keďže je marketing sociálnych sietí jednou z mojich prác, pokúsim sa to objasniť. Pre ľudí, pre ktorých sú sociálne siete hlavným živobytím, to asi môže byť problém. Ak vám niekto ponúkne spoluprácu, väčšinou chce vedieť, aké máte štatistiky, aký máte dosah. Nemyslím si však, že dnes je počet sledovateľov až taký rozhodujúci.

Je teda rozhodujúci obsah, ktorý ponúkajú?

Áno, pre uvedomelé značky, ktoré si vyberajú na spolupráce ľudí na základe iných parametrov. Ale, samozrejme, ak máte nulový zásah, je to pre nich nezmysel. Treba dodať, že sú aj značky, ktorým je úplne jedno, kto ich promuje, ide im iba o čísla, ale toto je vesmír, v ktorom sa nevyznám. Také spolupráce nerobím. Ale keď tak nad tým uvažujem, až som sa pousmiala. Taký príspevok o očkovaní je na zvýšenie dosahu absolútne fantastickým ťahom. Zaiste v prípade, ak je na to človek psychicky pripravený. Hejteri a každý ich komentár zvyšujú zásah príspevku a vďaka tomu sa príspevok zjavuje väčšiemu publiku. Ako to zvykne písať ministerstvo zdravotníctva, každý komentár proti očkovaniu pomáha zvyšovať povedomie o očkovaní. Takže vlastne ďakujeme za pomoc. Opäť pozerám na štatistiky a môj príspevok v rámci iniciatívy #spolupracapreslovensko mal zatiaľ zásah 103 407 ľudí.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kristína Tormová

Dôležité udalosti