Štát začal bezplatne testovať nezaočkovaných na protilátky. Veľa si od toho sľubuje

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Odborníci dúfajú, že tí, ktorí budú mať nízke protilátky, sa dajú zaočkovať.

Zisťujú, koľkí z nás majú v sebe protilátky. Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v ich bezplatnom testovaní. Zúčastniť sa môžu iba nezaočkovaní. Rezort si od toho sľubuje veľa.

Stačí pár kvapiek krvi a laboranti zistia, ako ste na tom. V Lučenci na odbernom mieste sa tvorili väčšie rady ako na očkovaní. Ľudia sa chcú dozvedieť aj to, ako na tom budú, keď sa dostanú do kontaktu s COVID-om.

„Zaujíma ma, či mám protilátky, pretože manželka pred dvomi týždňami prekonala COVID a žili sme v spoločnej domácnosti a dva týždne som s ňou strávil v jednej izbe, keď že sme v 1- izbovom byte,“ povedal nám jeden zo záujemcov o testovanie.

Iní sa nemôžu dať očkovať zo zdravotných dôvodov a chcú poznať svoju hladinu protilátok.

„Ministerstvo zdravotníctva spolu s ďalšími odborníkmi považuje za nevyhnutné získavať informácie o prítomnosti protilátok voči vírusu a následne disponovať vedeckými a štatisticky podloženými argumentami a podkladmi pre čo najlepšie rozhodovanie a manažovanie jednotlivých krokov v boji s pandémiou COVID-19,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Do štúdie sa môžu zapojiť ľudia starší ako 12 rokov, ktorí nemajú v sebe ani jednu dávku vakcíny. Odbery plánujú realizovať v 45 mestách a obciach. Štát očakáva, že ak budú mať ľudia veľmi nízke protilátky, bude to pre nich motivácia dať sa zaočkovať.

Výsledok testu na protilátky sa ľudia dozvedia do desiatich dní.

Téme sa venovala Michaela Bendíková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti