Matematik Kollár: Rakúsko sa nechce dostať do našej situácie. Práve preto zavádza lockdown

Richard Kollár.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Napriek tomu, že majú vyššiu zaočkovanosť, prijímajú aj prísnejšie obmedzenia.

Koronavírus na Slovensku silnie a vláda preto prijala nový COVID automat, ktorý bude platiť od pondelka (22. 11.). Chce ním znížiť nápor na nemocnice, ktoré po celom Slovensku hlásia mimoriadne vážnu situáciu na hranici kolapsu.

Podľa matematika Richarda Kollára sú už teraz na hranici svojich kapacít a dopyt po ich starostlivosti presahuje možnosti nášho zdravotníckeho systému. Dosah opatrení nebudeme vidieť skôr ako o tri až štyri týždne.

„Všetky opatrenia budú redukovať budúci vrchol. A tu existuje obava, že keď sme na maximu už dnes, mnohí ľudia sa do nemocníc vôbec nemusia dostať,“ hovorí Kollár.

Zdôrazňuje, že akékoľvek opatrenia, ktoré vedú k vyššej miere očkovania, považuje za dôležité. Tie, ktoré nezvýšia počet zaočkovaných, efektívne nebudú.

Majú náskok a aj tak robia viac

Nové pravidlá je podľa Kollára potrebné vnímať aj v kontexte dnešného vyhlásenia rakúskeho predsedu vlády Alexandra Schallenberga. Náš západný sused zavedie celoštátny lockdown pre celú krajinu a následne vo februári budúceho roka povinné očkovanie celej krajiny. „Z tohto hľadiska sú naše opatrenia extrémne mierne,“ myslí si.

V porovnaní s Rakúskom zatiaľ povinné očkovanie nezvažujeme. Naopak, celoštátny lockdown je v hre aj tu. Ako slovenská vláda informovala, od pondelka sa prijatím nového COVID automatu zatiaľ začne čiastočný lockdown pre nezaočkovaných. Pre zaočkované osoby budú platiť jemnejšie pravidlá.

Odborník pripomína, že dostatočnosť nových opatrení závisí od toho, čo nimi chceme dosiahnuť. „Ak je naším cieľom v princípe oscilovať na hranici kapacity nemocníc, kde sme v podstate už teraz, opatrenia sú postačujúce. Ak nám to nevadí, stačia,“ tvrdí.

Rakúsko má navyše vďaka vyššej úrovni zaočkovanosti mierny náskok a mohlo by si dovoliť prijať opatrenia trocha neskôr. Napriek tomu si zvolil lockdown, ktorý má zabrániť tomu, aby sa dostal do situácie podobnej tej našej. „Opatrenia prijímajú na základe toho, čo vidia u nás. Nie na základe toho, čo sa deje u nich,“ dodáva Kollár.

COVID automat môže platiť pár dní

Aktuálny COVID automat má platiť tri týždne a ak v nemocniciach príde zlepšenie, opatrenia sa zjemnia. Tak to tvrdí vláda.

Okrem iného ale stanovil aj hranicu momentu, kedy sa môžu opatrenia ešte viac sprísniť. Stane sa to vtedy, ak prekročíme 3 200 covidových pacientov v nemocniciach. „Slovensko bude na prahu humanitárnej katastrofy. V tejto fáze odporúčajú vypnúť COVID automat a aplikovať prísne celonárodné obmedzenia,“ varujú odborníci, ktorí stáli za vznikom automatu. V piatok k stanovenému bodu chýbalo 255 pacientov, evidovali sme 2 945 hospitalizovaných.

Kollár upozorňuje, že spomínanú hranicu môžeme dosiahuť iba vtedy, ak budeme schopní vôbec uvoľniť lôžka pre covidových pacientov. „Ak to nedokážeme, toľko pozitívnych pacientov nám tu ležať ani nebude. Možno už dnes by sme mali v nemocniciach s covidom takýto počet ľudí, ak by pre nich bolo miesto,“ myslí si.

Dodáva, že odhadnúť, čo sa bude v nasledujúcich dňoch diať, je veľmi ťažké. Dôležité je, ako bude napokon vyzerať vrcholové opatrenie a čo presne v krajine nastane. Môže sa to napokon stať aj o pár dní. „Netuším, kedy dosiahneme hranicu 3 200, pretože to nezáleží od epidemiologickej situácie, ale od kapacity nemocníc,“ uzatvára.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rakúsko

Dôležité udalosti