Pravidlá od pondelka: Väčšina Slovenska je v čiernej farbe, začínajú platiť prísnejšie opatrenia

Nápis na výklade obchodného domu.
Nápis na výklade obchodného domu. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Vstup do zamestnania zostáva nezmenený, zavedenie režimu OTP sprevádzajú komplikácie.

Od pondelka bude v čiernej farbe podľa COVID automatu až 54 okresov. Fungovať preto budú v najprísnejšom režime. Vláda k tomu cez týždeň opatrenia ešte sprísnila. Tie sa budú týkať najmä neočkovaných, no ovplyvnia život aj tým, ktorí už vakcínu dostali.

Novým opatreniam sa v reportáži venuje aj Martina Töröková:


V akom režime bude fungovať váš okres si pozrite tu:

Červená fáza (I. stupeň ohrozenia):

Bratislava I – V, Dunajská Streda

Bordová fáza (II. stupeň ohrozenia):

Dolný Kubín, Galanta, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senec, Skalica, Šaľa, Trenčín, Trnava, Zlaté Moravce, Žilina

Čierna fáza (III. stupeň ohrozenia):

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava Kežmarok, Košice – okolie, Košice I – IV, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica Snina Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Súhrn nových opatrení

Režim „kompletne zaočkovaní“ sa mení na režim OP (očkovaní, prekonaní). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby. Ako OP sa rátajú tiež všetky deti do dvoch rokov a deti vo veku od 2 do 12 rokov s negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín alebo PCR/LAMP testom nie starším ako 72 hodín. Po novom sú teda stanovené režimy “OP”, “OTP” (očkovaní, testovaní, prekonaní) a “základ” (všetci, bez ohľadu na imunitný status).

V bordových a čiernych okresoch musia mať neesenciálne prevádzky a služby  obmedzené otváracie/prevádzkové hodiny od 5:00 do 22:00. V prípade červených až čiernych okresov môžu mať neesenciálne prevádzky otvorené len v režime OP.

Zoznam ESENCIÁLNYCH PREVÁDZOK nájdete tu.

Pravidlá podľa jednotlivej farby okresu nájdete v tabuľke nižšie. Upozorňujeme, že zavedenie režimu pre vstup do zamestnania sa nateraz nemení. Zavedenie režimu OTP v tomto prípade sprevádza viacero komplikácií a platiť bude zrejme až od 29. novembra.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Covid-19

Dôležité udalosti