Nemajú voľné pľúcne ventilácie ani lôžka. Premiér navštívil kritické nemocnice v Martine a v Poprade

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger.
Zdroj: TASR

Sprevádzal ho aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Situácia v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je veľmi vážna. Pre covidových pacientov v kritickom stave nemajú voľné umelé pľúcne ventilácie ani lôžka. Zariadenie nutne potrebuje reprofilizovať, uviedol premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po jej návšteve.

Spoločne navštívili aj nemocnicu v Poprade, kde je situácie tiež kritická. Na preplnené nemocnice podľa nich doplácajú všetci pacienti. Počas návštevy ich sprevádzal riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč. Stretli sa aj s personálom, ktorý je už vyčerpaný a frustrovaný. Vyjadrili im svoju podporu.

Jediným východiskovým riešením z pandémie je podľa nich aj naďalej očkovanie proti koronavírusu. Viac sa o ich návšteve a pocitoch z nemocníc dočítate nižšie.

Martinská nemocnica potrebuje reprofilizovať lôžka

V martinskej nemocnici sú umelé pľúcne ventilácie (UPV) má obsadené na sto percent. Celková obsadenosť lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 v UNM je 88 percent.

Predseda vlády uviedol, že reprofilizácia v martinskej nemocnici je aktuálne na úrovni jednej štvrtiny, čo je viac ako v druhej vlne. „Delta má rýchlejší nábeh, je agresívna, spôsobuje to väčší tlak na nemocnice. Preto som vďačný všetkým lekárom, zdravotníkom a sestrám, ktorí tu odovzdávajú svoje posledné sily, je to veľká obeta,“ skonštatoval Heger.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zdôraznil, že v Martine videli rovnaký trend ako v popradskej nemocnici, ktorú v sobotu navštívili. „Rýchly nástup, hlavne neočkovaní pacienti, v priemere 89 percent ľudí na všetkých UPV je neočkovaných,“ povedal. Tí, ktorí sú zaočkovaní, sú podľa ministra de facto na sto percent chránení. Zdôraznil, že na UPV sa zaočkovaní dostavajú v prípade, že majú aj iné veľmi ťažké ochorenia mimo COVID-19. Jediné, čo podľa neho pomôže poraziť COVID-19, je vakcinácia.

Podľa medicínskeho riaditeľa UNM Dalibora Murgaša nemocnica aktuálne prechádza veľmi ťažkým obdobím. "Naša nemocnica patrí k tým, ktoré sú najzaťaženejšie pacientmi s ochorením COVID-19. Museli sme reprofilizovať viac, ako bola definovaná maximálna kapacita, momentálne je to 144 lôžok, z ktorých 128 je obsadených," konkretizoval Murgaš s tým, že pre všetkých je to mimoriadne ťažké.

Popradskí zamestnanci sú frustrovaní, vyjadrili im svoju podporu

Situácia v popradskej nemocnici je kritická. Povedal to jej riaditeľ Jozef Tekáč počas návštevy premiéra Eduarda Hegera a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorí vyjadrili podporu zdravotníckemu personálu. Na preplnené nemocnice podľa nich doplácajú všetci pacienti. Zopakovali, že jediným riešením je očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Podľa Tekáča je popradská nemocnica na horných hraniciach svojich kapacít. „Všetci sú už z toho vyčerpaní a hlavne frustrovaní, že u nás končia pacienti, ktorú tu končiť nemuseli, ak by sa dali zaočkovať. Nemôžeme prevádzkovať bielu medicínu pre to, lebo všetci špecialisti boli presunutí na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti o pacientov na covidových oddeleniach. Biela medicína je u nás absolútne zastavená,“ povedal.

Ako uviedol premiér, zaočkovaní urobili všetko správne, no v súčasnosti nemajú prístup ku klasickej medicíne. „Odkladajú už aj odložené operácie, je to veľmi, veľmi alarmujúce,“ skonštatoval s tým, že obsadenosť lôžok v tejto nemocnici je aktuálne na úrovni 94 percent. Z 12 operačných sál fungujú tri a oddelenie ortopédie, ako aj urológie je nefunkčné. Pripomenul, že kým v druhej vlne pandémie bola úmrtnosť pacientov na umelej pľúcnej ventilácii (UPV) 40 percent, v súčasnosti dosahuje okolo 80 percent. V piatok (19. 11.) bolo podľa rezortu zdravotníctva spomedzi všetkých pacientov na UPV nezaočkovaných 88,6 percenta. „Vakcinácia je veľkou ochranou,“ dodal.

Očkovanie považuje za jediné východisko z krízy aj Lengvarský, ktorí opäť vyzval doposiaľ nezaočkovaných občanov, aby tak urobili čím skôr. „Nech svojou vakcináciou ochránia samých seba, nás všetkých, ale hlavne v súčasnej dobe náš zdravotnícky systém, ktorý slúži všetkým. Pandémia nezaočkovaných likviduje zdravotnú starostlivosť všetkých obyvateľov Slovenska,“ povedal s tým, že podobná situácia ako v popradskej nemocnici je vo viacerých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.

Heger reagoval aj na to, že najhoršia situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na svete je práve na Slovensku. Podľa jeho slov ho to neprekvapuje a ide o dôsledok nedodržiavania opatrení. COVID automat bol podľa neho nastavený dobre. „Určite to nie je rebríček, v ktorom by sme chceli viesť dlhodobo. Musíme dôsledne dodržiavať pravidlá, inak sa bude situácia len zhoršovať,“ skonštatoval. Zároveň vyzval opozíciu, aby nebojovala proti vláde, ale vstúpila s ňou do zápasu proti pandémii.

SLOVENSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti