Lengvarský navrhuje lockdown na tri týždne pre všetkých

Vladimír Lengvarský.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Vyhlásil to na konferencii Vizionári.

Ďalšia konferencia Vizionári sa venovala súčasnej situácii v nemocniciach. Pozvanie prijal aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a ďalší odborníci. Minister oznámil, že žiada lockdown na tri týždne pre všetkých. Ak sa zavedie čím skôr, Vianoce už môžeme stihnúť bez prísnych opatrení. Lengvarský však dodal, že pôjde o prvé kolo lockdownu. Ak by nezbral, môže potom pokračovať.

Dodal tiež, že z regiónov sa k nemu dostávajú správy, že aj samotní očkovaní žiadajú zaviesť lockdown, aby sa situácia zlepšila čím skôr.

Riaditeľka nemocnice: Nezaočkovaní sú obyčajní sebci

Súhlasí s ním aj riaditeľka Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková. Dodala, že verí v dobré politické rozhodnutia. Ako riaditeľka veľkej nemocnice vidí dopady epidémie na „bielu“ medicínu. Musia odkladať preventívne a plánované úkony. Na ľudí preto apeluje, aby sa dali zaočkovať, pretože nemocnice sa plnia najmä neočkovanými pacientmi.

„Sú to obyčajní sebci, pretože kvôli nim nemôžeme poskytovať adekvátnu starostlivosť pre tých, čo ju potrebujú,“ vyhlásila Lapuníková.

Pozvanie do diskusie prijala aj riaditeľka sekcie zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beata Havelková, hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva na pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková, predseda Výboru Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ivan Solovič, zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftiziológie I. SZU a UNB Štefan Laššán, primárka oddelenia klinickej onkológie Kliniky pneumológie a ftiziológie I. SZU a UNB Milada Veselá, pneumologička Mária Drugdová a riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková.

Pneumologička Drugdová uviedla, že kvôli pandémii sú odložené preventívne a diagnostické vyšetrenia ľudí s chronickými pľúcnymi ochoreniami. Je to problém, pretože len dlhodobá starostlivosť prispieva k zlepšeniu stavu pacienta.

Lekárka Hájková však upokojuje, že každý pacient, ktorý príde na centrálny príjem je vyšetrený a triážovaný. Spravia mu test na covid a ďalej rozhodnú, kam ho umiestnia. Vyšetrovaní sú aj ľudia s akútnymi respiračnými ochoreniami bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú koronavírus.

Odborníci pripomínajú, že máme účinné vakcíny aj proti chrípke, tuberkulóze a pneumokokom, teda ochoreniam, ktoré vyvolávajú zápal pľúc. 

Cestou je už len povinné očkovanie

Všetci diskutujúci sa zhodli, že štát by mal okrem lockdownu zaviesť aj povinné očkovanie. „Bola by to cesta. Máme tu vzor očkovania proti tuberkulóze. Vďaka očkovaniu v 80.tych rokoch sa nám podarilo zbaviť sa tohto ochorenia,“ povedal predseda Výboru Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ivan Solovič.

Minister Lengvarský vyhlásil, že odvaha navrhnúť toto rozhodnutie mu nechýba. Problém však vidí v tom, ako budú sankciovaní tí, ktorí sa odmientu zaočkovať. Dodal však, že počet prvoočkovancov za posledné dni stúpol. Za víkend sa zaočkovalo vyše 14-tisíc ľudí prvou dávkou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.