„Mokré trhy“ v Číne sú tikajúcou pandemickou bombou. Ďalej sa na nich šíria rizikové vírusy

Mokré trhy v Číne
Mokré trhy v Číne Zdroj: Shutterstock.com

Hrozí svetu ďalšia pandémia?

Austrálski vedci zverejnili novú štúdiu, v ktorej sa zamerali na čínske trhy prezývané aj „mokré trhy“. Miestni obyvatelia tu predávajú mäso zo zvierat, ktoré nie sú bežne dostupné, prípadne aj zakázané loviť. V predávanom mäse odhalili až 18 rizikových vírusov, ktoré by podľa expertov mohli kedykoľvek odštartovať ďalšiu epidémiu. Predstavuje to riziko pre zvieratá, ale aj pre ľudí, píše portál straitstimes.com.

Vedci sa vo výskume zamerali na vírusové patogény „exotických“ zvierat, ktoré sa na mokrých trhoch často predávajú vo veľkom. Na trhoch objavili presne 71 vírusov postihujúcich cicavce, z nich 18 predstavuje veľké riziko aj pre človeka a má potenciál spustiť masové šírenie.

Európska agentúra pre lieky schválila nový liek proti covidu

„Táto štúdia dokazuje, prečo je obchod s divokou zverou tikajúcou pandemickou bombou,“ uviedol spoluautor štúdie, biológ z Univerzity v Sydney Edward Holmes. „Štúdia zároveň naznačuje, že z ľudí sa pravidelne prenášajú vírusy na zvieratá. Je to jasne obojstranný problém,“ dodal.

Vedci poukazujú aj na jedince, ktoré predstavujú najväčšie riziko. Na základe výsledkov testov sú vírusy, ktoré šíria cibetky (malé mäsožravce charakteristické dlhým štíhlym telom s pretiahnutou hlavou, špicatou tlamou a huňatým chvostom), najnebezpečnejšie. „Skok vírusu z cibetiek na ľudí by mohol jednoducho odštartovať masívne šírenie nákazy,“ doplnil Holmes.

Mokré čínske trhy sú podľa teórie vedcov z WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) miestom, odkiaľ sa rozšírila nákaza koronavírusu v roku 2019. Výsledky vyšetrovaní nie sú stále uzatvorené, nakoľko expertný tím v Číne nedostal priestor na zhromaždenie dostatočného množstva dôkazov.

Vedci zistili, kto bol prvým nakazeným koronavírusom na svete


PEKING/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti